Žiadny problém pre Georgea Lucasa. "Ságu vnímam ako jeden film. To, že sa niekomu páči viac jedna epizóda ako druhá, neznamená vôbec nič. Treba počkať až do konca," cituje jeho slová agentúra AP.
Nad nepriaznivou kritikou novších epizód však rozmýšľal, a pripustil, že vznikli dve skupiny fanúšikov. Pre BBC povedal: "Tí starší zostávajú verní prvým trom filmom. K tejto skupine patria aj ľudia, ktorí dnes pracujú v médiách. Nepáčia sa im nové časti a tie zasa fanaticky zbožňujú tí, čo ešte nemajú dvadsaťpäť."
Lucas dorobil prvú trilógiu v roku 1983 a tým sa preňho hviezdna záležitosť skončila. Ale len na čas. O desať rokov neskôr začal uvažovať, že nakrúti pokračovanie: "Dychtila po ňom tlač," vysvetľuje.
Základnú tému nemenil. Dejovú niť staval na duchovnom boji medzi dobrom a zlom, chcel vraj ukázať, ako sa z demokracie stáva diktatúra. "Príbeh Hviezdnych vojen bol reakciou na vojnu vo Vietname," cituje jeho slová z premiéry na festivale v Cannes AP. "Inšpiroval som sa však aj pádom Cesara, vládou Napoleona a vzostupom Hitlera. A dnes je v mojich filmoch až neuveriteľná paralela s Irakom."
Posledná epizóda Star Wars, v ktorej sa dozvieme, prečo prešiel Anakin na stranu zla, bola zrejme najočakávanejšou nesúťažnou snímkou na cannneskom festivale. George Lucas si odtiaľ berie cenu za svoju celoživotnú prácu. Rovnakú, ako nedávno pred ním dostali aj Sean Penn, Philippe Noiret či Gregory Peck.
(kk)