Brusel 28. januára (TASR) - Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ dnes v Bruseli súhlasili s tým, že Taliansko vymenuje do Konventu o budúcnosti Európy svojho druhého zástupcu, ktorým bude líder postfašistickej Severnej aliancie Gianfranco Fini.
Proti jeho vymenovaniu bolo najskôr viacero krajín, keďže podľa ústnej dohody na decembrovom summite v Laekene sa mal za talianskeho predstaviteľa považovať podpredseda Konventu Giuliano Amato. S cieľom zabrániť konfliktu s talianskym premiérom Silviom Berlusconim, ktorý sa na dnešnom zasadaní zúčastňuje však dnes ministri svoje námietky stiahli.
Ako v Bruseli povedal nemecký minister Joschka Fischer, Amato dal členským štátom jasne najavo, že sa nepovažuje za zástupcu talianskej vlády. Keďže EÚ si želala, aby zotrval na poste podpredsedu, umožní Taliansku vymenovať do Konventu aj Finiho.
Berlusconi totiž minulý týždeň vo francúzskom rozhlase vyhlásil, že ak si bude musieť medzi Finim a Amatom, zvolí si jednoznačne prvého. Na čele Konventu, ktorý sa bude od 28. februára zaoberať budúcou reformou EÚ, bude stáť bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard dďEstaing.
Podľa rozpočtu, ktorí majú ministri schváliť, bude stáť fungovanie Konventu tento rok 10,5 milióna eúr. Z nich 6,5 milióna budú predstavovať náklady, ktoré inštitúcie poskytnú vo forme prenájmu priestorov, tlmočenia a technického zariadenia, zvyšné štyri milióny pôjdu na diéty, ubytovanie a dopravu vedenia konventu.
Členské štáty sa na tejto sume budú podieľať 700.000 eurami, kandidátske krajiny 400.000 eurami a zvyšok uvoľnia zo svojich prevádzkových rozpočtov Európsky parlament, Európska komisia a Rada EÚ. Návrh rozpočtu tiež predpokladá, že predseda konventu nedostane plat, ale diéty 1000 eúr na každý deň pobytu v Bruseli.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem