FOTO |
priebežné vzdelávanie 2500 výrobných pracovníkov a 1000 technikov a inžinierov.
Podstata projektu spočíva v tom, že ďalšie vzdelávanie každého z prijatých pracovníkov je vytvorené podľa individuálneho plánu. "Jednotliví pracovníci, ktorí boli prijatí na rôzne pozície, prišli do firmy s rozličnými vedomosťami aj s rôznou úrovňou profesionálnych skúseností," vysvetlil riaditeľ PSA pre vzdelávanie Alain Rochette. "Preto je najúčelnejšie vzdelávať ich podľa nového vytvoreného modelu. Projekt Kampus povolaní umožňuje každému čo najrýchlejšie nadobudnúť práve tie zručnosti a vedomosti, ktoré potrebuje." V rámci kampusu bude prebiehať odborné vzdelávanie slovenských zamestnancov ale aj napríklad ich adaptácia na podnikovú kultúru, alebo špecifické vzdelávanie a adaptácia na konkrétnu pracovnú pozíciu. V súčasnosti pracuje v rámci Kampusu 13 francúzskych lektorov technického vzdelávania a odborníci AFPA (francúzske Združenie pre odborné vzdelávanie). Od februára 2005 systematicky zapájajú do vzdelávania aj slovenských lektorov, ktorí by ich mali postupne vo vzdelávacom projekte nahradiť.
Francúzi sa rozhodli zriadiť novú továreň na Slovensku aj preto, že tunajšia pracovná sila najlepšie zodpovedala ich kvalifikačným a vedomostným požiadavkám a podľa prezidenta PSA Jean-Martina Folza je slovenské technické vzdelávanie na dobrej úrovni.
Partnermi francúzskych odborníkov v ďalšom vzdelávaní budú štyri stredné odborné školy (Stredná priemyselná škola strojnícka v Bratislave, Stredná priemyselná škola dopravná v Trnave a Združená stredná priemyselná škola v Trnave) a z univerzitných pracovísk Slovenská technická univerzita (STU). So spoluprácou sú spokojní Francúzi ale aj Slovenská strana, pretože firma PSA investuje niekoľko miliónov eur do prípravy učební v slovenských školách. Táto investícia bude prínosom nielen pre zamestnancov podniku, ale zlepší vzdelávacie možnosti aj ostatných študentov. "V rámci projektu sme dostali pre tréningové centrum vybavenie za približne 100 miliónov," povedal dekan Strojníckej fakulty STU Karol Jelemenský. Podľa štátneho tajomníka Szigetiho bude významný prínos dohody aj v tom, že slovenské odborné školstvo získa také prvky vzdelávania, ktoré mu doteraz chýbali. Iné automobilové firmy, ktoré chcú tiež na Slovensku budovať svoje závody, zatiaľ ponuku na podobnú spoluprácu so slovenskými školami nedali.
Spustenie projektu zabezpečí slovensko-francúzska dohoda, ktorú minulý týždeň podpísali za francúzsku stranu prezident PSA Jean-Martin Folz a za slovenskú stranu štátny tajomník ministerstva školstva László Szigeti, a župani bratislavského a trnavského samosprávneho kraja Ľubo Roman a Peter Tomeček. (gal)
Aké vzdelávanie bude prebiehať v Kampuse povolaní
* elektrotechnika
* priemyselná informatizácia a automatizácia
* priemyselná údržba
* metrológia
* logistika a správa výroby
* riadenie kvality
* údržba informačných priemyselných sietí
* techniky a postupy sériovej montáže
* adaptácia na podnikovú kultúru
* zlepšenie technologických a vedeckých poznatkov
* špecifické vzdelávanie a adaptácia na pracovnú pozíciu