Účastníci summitu, medzi nimi aj slovenský prezident Ivan Gašparovič, hľadali odpoveď na otázku, ako má rada fungovať v nových podmienkach, teda hlavne po minuloročnom rozšírení Európskej únie. "Treba viac prezentovať jej prácu. Mnoho ľudí si ju totiž pletie práve s Európskou úniou," poznamenal generálny tajomník rady Terry Davis.
Rada Európy je medzinárodná politická organizácia, jej úlohou je okrem iného podporovať európsku jednotu a ochranu ľudských práv. Jedným z jej orgánov je Európsky súd pre ľudské práva, ktorý sídli vo francúzskom Štrasburgu. Kritici Rady Európy tvrdia, že s ďalším rozširovaním únie rada stráca zmysel.
Český prezident Václav Klaus však vidí ďalšiu úlohu Rady Európy v tom, že bude i naďalej chrániť občianske práva.
Zástupcovia mimovládnych organizácií vo Varšave pripravili niekoľko protestných mítingov. Heslá na transparentoch vyzývali na dodržiavanie ľudských práv v krajinách, kde sa tak dosiaľ nedeje. "Pozrite sa na Bielorusko alebo Čečensko," povedal jeden z demonštrantov.
Práve Bielorusko, ktoré je považované za poslednú totalitnú krajinu v Európe, má pre autoritársku politiku prezidenta Alexandra Lukašenka pozastavené členstvo v Rade Európy.
Politici by na varšavskom summite mali prijať deklaráciu o koordinácii práce medzi Radou Európy a OBSE. Práve tieto dve organizácie totiž často plnia podobné ciele a niektoré ich činnosti sa zdvojujú.
Na podpis budú štátnikom predložené aj tri konvencie - o boji proti terorizmu, o boji proti obchodu s ľuďmi a o predchádzaní prania špinavých peňazí.
Pre stretnutie štátnikov platia v poľskej metropole prísne bezpečnostné opatrenia. Ku kráľovskému zámku ani k hotelom, kde politici bývajú, sa nedostane nikto bez zvláštnej priepustky. V okolí Kráľovského zámku nemôžu parkovať autá a ulice sú prakticky prázdne. Tunajšie bezpečnostné oddiely navyše posilnilo 10-tisíc policajtov z iných miest. Budú nielen strážiť bezpečnosť účastníkov summitu, ale aj dohliadať na poriadok pri niekoľkých ohlásených demonštráciách.
Od vzniku Rady Európy v roku 1949 sa uskutočnili iba dva podobné summity - jeden v roku 1993 vo Viedni a o štyri roky neskôr v Štrasburgu.
(čtk)