.
Podľa predsedu ruskej Rady národnej stratégie Josifa Diskina je posledný tragický vývoj v Uzbekistane pre Rusko výhodný. Prezident Uzbekistanu Islam Karimov sa teraz podľa neho "odkloní od podpory USA a začne sa pohybovať smerom k Moskve."
Karimov od počiatku 90. rokov potláča akúkoľvek opozíciu. Represívnu politiku vydržali logicky len tí najzarytejší a ideovo najvybavenejší. Islamské organizácie sa radikalizovali a začali podzemný, ilegálny boj proti režimu. Obyvateľstvo Ferganského údolia, najchudobnejšej časti Uzbekistanu, unavené planými sľubmi vlády, v nich vidí alternatívu súčasnému režimu.
"Nič nemôže byť horšie ako to, čo je teraz," tvrdia obyvatelia zmasakrovaného mesta Andižan. Ani v Čečensku nebolo pred desiatimi rokmi po islamských extrémistoch vidu ani slychu. Vypestovala si ich Moskva krutým prístupom k miestnemu obyvateľstvu a neľútostným prenasledovaním každého, kto len zavítal do mešity. Vo Ferganskom údolí sa situácia blíži k situácii na severnom Kaukaze v rokoch 1991 až 1993.
"Všade okolo sú hory priesmyky, to všetko sa nápadne podobá Čečensku," hovorí Diskin. A dodáva, že v boji proti islamskému terorizmu nájde Taškent najlepšieho spojenca práve v Moskve, nie vo Washingtone, ktorý sa nebude chcieť podieľať na masakroch civilistov obvinených zo spolupráce s partizánmi. Fergana je však svojou polohou možno ešte nebezpečnejšia ako Čečensko.
Politológovia pripomínajú, že susedí nielen s Tadžikistanom, Kirgizskom, ale je odtiaľ blízko i do Afganistanu a do Číny - zhodou okolností do tej časti, kde žijú nepokojní moslimovia Ujguri. (pp)