"Už nás gadžovia odpojili od elektriky, kúrenia i vody a teraz chcú zrušiť aj zastávku? Onedlho okolo postavia plot, aby sme sa ani von nemohli dostať! Ako budú deti cestovať do školy? Mám ich zobrať na chrbát," rozčuľuje sa Marcela Gažíková z Luníka 9. S dcérou a synom čaká na zastávke na najbližší autobusový spoj.
V ruke drží pripravený cestovný lístok. "Keď mám peniaze, tak si lístok kúpim, keď nie, necestujem. Viem, že veľa Cigánov cestuje načierno. Ale prečo by som ja mala na nich doplácať? Nemajú ich pustiť do autobusu a hotovo!"
"Ako cestujeme? Ako kedy. Po sociálke si lístky stále kúpim, pred sociálkou, keď už nie sú peniaze, cestujem načierno," priznáva sa Alexander Balogh. S manželkou Amáliou a dieťaťom v kočiari sa vybrali k lekárovi na opačný koniec mesta - na Furču.
Aj František Géza si myslí, že treba tvrdo zakročiť voči čiernym pasažierom. "Šoféri by nemali pustiť do autobusu nikoho, kto si nezaplatí. Nech ide pešo. Ja som na aktivačných prácach. Dostanem aj so sociálkou tri tisícky. A kúpim si lístok."
Starosta Ladislav Šaňa s obmedzením dopravy nesúhlasí. "Cestujú k nám učitelia základnej a materskej školy, pracovníci miestneho úradu, tristo našich detí sa denne potrebuje dostať do školy na Inžinierskej ulici, niektorí naši ľudia do práce, matky s deťmi k lekárovi. Dopravný podnik to musí inak riešiť. Nemôžu predsa odpísať sídlisko s päťtisíc obyvateľmi. A že sa cestuje zadarmo? Načo tam majú revízorov?"
Ľudia z okolitých mestských častí však tvrdia svoje: "Skúste sa povoziť na niektorom z týchto autobusov. Riskujete svoje zdravie a niekedy možno aj život! Už ma dvakrát aj okradli. S úplnou samozrejmosťou cestujú načierno. A revízorom, keď nie sú s nimi policajti, sa vysmejú. Keď nastúpi partia výrastkov, terorizujú celý autobus," hovorí mladá žena. Meno radšej neprezradí. Strach jej to nedovolí.
MIKULÁŠ JESENSKÝ