FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
BRATISLAVA - Pestovateľom repky olejnej svitá na lepšie časy. Hoci vlani zožali rekordných 262-tisíc ton, tento rok jej zasiali ešte viac. Dôvodom optimizmu je nové využitie repky. Jej spracovanie v potravinárskom priemysle ustupuje priemyslu pohonných látok. Mastné kyseliny obsiahnuté v semenách repky, takzvané MERO, je totiž vhodné na výrobu bionafty.
Pestovatelia repky sú vzhľadom na vysoké prepravné náklady odkázaní predovšetkým na dopyt domáceho trhu, kde je hlavným výkupcom Palma-Tumys. Spoločnosť je aj jedným z najväčších producentov biozložky MERO do motorovej nafty. V súčasnosti má Palma-Tumys kapacity na výrobu troch tisíc ton MERO mesačne a od septembra minulého roka ich využíva na 100 percent. V roku 2004 predal podnik takmer jedenásťtisíc ton tejto komodity, kým v roku 2003 to bolo ešte len 833 ton. Produkciu MERO exportuje Palma-Tumys hlavne do Nemecka, kde má stabilných odberateľov.
Produkcia biologickej nafty v Nemecku sa má v tomto roku rapídne zvýšiť. Nové vládne nariadenia v krajine totiž umožnia vo väčšej miere miešať konvenčnú naftu, vyrábanú z ropy a bionaftu, ktorá sa vyrába z repky olejnej. Podľa Arnda von Wissela z asociácie nemeckých producentov bionafty bude dopyt po bionafte v Nemecku tohto roku 1,4 až 1,6 milióna ton. Pre slovenských poľnohospodárov prináša otvorený trh nové príležitosti, keďže na vyrobenie jedného milióna ton bionafty je potrebných 2,2 až 2,3 milióna ton semien repky olejnej. Nemecko tiež podľa Wissela zvýši v blízkej budúcnosti dovoz semien repky olejnej.
Situáciu na trhu mapuje aj Slovnaft s materskou skupinou MOL. "Výrobu bionafty plánujeme až neskôr. Najprv sa zameriame na biopalivá z bioetanolu, ktoré sú technologicky menej náročné a v súčasnosti je na ne vypísaný tender," povedala hovorkyňa Slovnaftu Kristína Félová. Podľa Félovej však už prebehli prvé rokovania s Palmou-Tumys a inými potenciálnymi dodávateľmi bionafty.
V prospech rastúceho významu biopalív hovorí i politika Európskej únie. Dnes ich v Európe využíva iba jedno percento áut. Smernica európskej únie odporúča nahradiť motorové palivá biopalivami v roku 2010 na úrovni 5,75 percenta a v roku 2020 až ôsmimi percentami.
Autor: IGOR PLÁVKA