EÚ: Ministri sa chcú vyhnúť konfrontáciám s Berlusconim
BRATISLAVA 28. januára (SITA) - Počas zasadania ministrov zahraničia Európskej únie (EÚ) v Bruseli sa chcú zúčastnení ministri zjavne vyhnúť otvorenej konfrontácii s talianskym premiérom Silviom Berlusconim ohľadne talianskeho reprezentanta v konvente EÚ.
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Podľa nemeckej televíznej stanice SAT 1 pred zasadnutím Rady ministrov zaznelo, že taliansky ministerský predseda bude môcť menovať ako zástupcu Talianska Gianfranca Finiho, ktorý sa spolu s reprezentantmi iných členských krajín EÚ bude zúčastňovať na príprave budúcich reforiem Únie. Taliansko bude teda v Konvente mať dvoch reprezentantov napriek tomu, že sa dopredu povedalo, že každá krajina môže do konventu vyslať len jedného. Jedným z dvoch podpredsedov je totiž taliansky socialista Guiliano Amato. Predsedom konventu je bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard
d´ Estaing a druhým podpredsedom bývalý belgický premiér Jean-Luc Dehaene.
Konvent začne pracovať 28. februára tohto roku a svoju činnosť by mal ukončiť asi za 18 mesiacov. Bude pozostávať zo sto zástupcov národných vlád a parlamentov členských krajín, Európskej komisie, Európskeho parlamentu a predstaviteľov z 13 kandidátskych štátov.