Miestni v juhouzbeckom meste Andižan cez víkend pochovávali svojich blízkych. FOTO - TASR/AFP |
V Uzbekistane vládne napätá atmosféra. Nepokoje sa v sobotu rozšírili do niekoľko desiatok vzdialeného mesta Kara-Suu (predtým Iljičevsk) na hranici s Kirgizskom.
NATO a Spojené štáty vyzvali cez víkend na zdržanlivosť, Moskva hovorí o obavách z destabilizácie v Strednej Ázii, ale zatiaľ nechce do diania v Uzbekistane zasahovať.
Stále nie je jasné, koľko obetí si vyžiadali piatkové a sobotňajšie zrážky medzi povstalcami a vládnymi jednotkami v juhouzbeckom meste Andižan. Agentúry hlásia od 200 do 500 mŕtvych.
Povstanie, ktoré vypuklo vo Ferganskej doline na juhu Uzbekistanu, krvavo potlačili vládne jednotky podriadené uzbeckému prezidentovi Islamovi Karimovi. Ten, zjavne unavený a rozladený v sobotu v Taškente na tlačovej konferencii vyhlásil, že nepokoje vyvolali ľudia zo zakázanej islamskej organizácie Hizbat Takrír a jej odnože Akramíja. Nahnevane reagoval na otázky novinárov o streľbe do demonštrantov. Podľa neho zahynulo pri zrážkach desať policajtov a "oveľa viac banditov".
"Obetí je málo, lebo sa nestrieľalo. To bol môj osobný príkaz," povedal rozrušený Karimov. Svedkovia udalostí v Andižane však uvádzajú, že na uliciach sú desiatky mŕtvol vrátane žien a detí. Jeden zo zranených Azim Kasymov agentúre Fergana povedal, že na vlastné oči pozoroval vojakov, čo na uliciach dobili ranených. "Na čo je nám prezident, ktorý dal príkaz strieľať do svojho národa," hovorí Kasymov. Predseda Spoločnosti na ochranu ľudských práv Uzbekistanu Lutfully Šamsudinov, ktorý sa nachádza v Andižane, bol svedkom, ako vojaci z obrneného transportéra strieľali do demonštrantov. Narátal najmenej 30 mŕtvych.
Aj keď oficiálna uzbecká agentúra UZA už v piatok večer hlásila, že mesto je pod kontrolou vládnych síl, bojovalo sa aj v sobotu. V ten istý deň vyšli do ulíc aj ľudia v neďalekom pohraničnom meste Kara-Suu, kam počas noci utieklo niekoľko tisíc obyvateľov Andižanu. Mnoho z nich bolo zranených, niektorí so sebou niesli telá mŕtvych príbuzných. Rozhorčení obyvatelia Kara-Suu napadli niekoľko administratívnych budov. Ďalšie tisíce pretrhali na hranici s Kirgizskom ostnaté drôty a obnovili most, ktorý dala uzbecká vláda strhnúť v roku 2002. Teraz kirgizskí i uzbeckí pohraničníci umožnili ľuďom hranicu prekročiť. Podľa kirgizských úradov na uzbeckej strane ešte v nedeľu dopoludnia čakalo asi 6-tisíc Uzbekov.
Karimov na sobotňajšej tlačovej konferencii označil Kirgizsko za odstrašujúci príklad. Podľa neho islamskí extrémisti majú svoje sídlo v Afganistane a v kirgizskej časti Ferganskej doliny, odkiaľ sa začala v marci aj revolúcia v Kirgizsku. Karimov podobný vývoj doma nepripúšťa. "Situácia v Uzbekistane je iná a náš ľud smeruje inam, ako k biede kirgizského ľudu," zdôraznil.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME