TRENČÍN - Mestský úrad v Trenčíne zaplatil minulý rok 52-tisíc korún za prístup k ekonomickému a domácemu spravodajstvu štátnej Tlačovej agentúry Slovenskej republiky. Mestské noviny tak mohli v minulom roku preberať články agentúry. Za celý rok však mestské noviny prebrali jediný článok, keď v jednom z čísel informovali o privatizácii trenčianskej SAD. Podľa tlačového tajomníka Tibora Hlobeňa sa investícia napriek tomu ukázala ako efektívna. Mesto preto za prístup k agentúrnym správam zaplatilo aj v tomto roku, tentoraz až 72-tisíc korún. V doterajších deviatich číslach mestských novín sa však opäť objavila iba jedna agentúrna správa.
Podľa Ivana Godárskeho z agentúry Memo '98, ktorá sa venuje monitoringu médií, sa táto investícia z tohto pohľadu javí ako neefektívna. "Otázne je, ako mesto agentúrny servis využíva, či chce články o samospráve uverejňovať vo svojom periodiku, alebo chce skôr monitorovať a reflektovať vlastnú činnosť a inšpirovať sa," myslí si. Efektívnejšie by však podľa neho bolo zaplatiť si monitoring médií v jednej z agentúr, ktorá sleduje celý mediálny priestor.
Hlobeň tvrdí, že predplatenie servisu nemá prioritne slúžiť na preberanie agentúrnych článkov pre mestské periodikum. "Hlavným cieľom bolo pracovať s informáciami, poznať prácu iných samospráv, prípadne čerpať námety najmä pre útvar marketingu a kultúry," povedal. Prístup k servisu má podľa neho asi sedem ľudí: primátor, viceprimátor, tlačový tajomník, prednostka úradu a vedúci útvarov kultúry a marketingu. "Každý týždeň robím aj rešerše a zaznamenávam podnetné články, ktoré potom postúpim kancelárii primátora," dodal Hlobeň. Podľa Godárskeho sa však obmedzením prístupu k servisu iba na niekoľkých ľudí znižuje význam predplatenia servisu. "Informácie by mali byť cirkulované medzi zamestnancami mesta a poslancami, aby ich mohli pri svojej práci využívať," myslí si.
Obmedzenie prístupu k agentúrnemu servisu sa nepáči ani niektorým mestským poslancom. Ján Babič dokonca viackrát žiadal, aby výbor mestskej časti, ktorému predsedá, dostával monitoring k dispozícii. "Zakaždým neúspešne," tvrdí. Hlobeň hovorí, že o Babičovej žiadosti nevie. "Keby požiadal, nevidel by som v tom problém. Nemôže to však žiadať od mňa, ja som hovorcom mestského úradu a nie zastupiteľstva," hovorí. Podľa poslankyne Janky Fabovej je 72-tisíc korún "za prístup k agentúrnym správam pre zopár vyvolených zbytočným vyhadzovaním peňazí".
Okrem Trenčína za prístup k článkom TASR platí ešte aj hlavné mesto Bratislava a Poprad. Hovorkyňa popradského primátora Zuzana Pojedincová hovorí, že za prístup k domácemu spravodajskému servisu platí mesto štyritisíc korún mesačne a mesto ho využíva v rámci monitoringu tlače.
Michal Piško