V Andižane vládol po vypuknutí povstania obrovský chaos, v uliciach boli tisíce ľudí. FOTO - TASR/AP
V Uzbekistane v piatok tesne po polnoci ozbrojená skupina zaútočila na trestaneckú kolóniu v meste Andižan na juhovýchode krajiny. Začal sa tak pokus o zvrhnutie režimu prezidenta Islama Karimova. Ozbrojené povstanie zachvátilo včera celé mesto a Karimov tam vyslal vojenské posily, aby mesto získal späť pod kontrolu, čo sa mu zrejme neskoro večer podarilo. Pri bojoch zahynuli najmenej tri desiatky ľudí.
Útok na väzenie
Povstanie sa začalo, keď ozbrojená skupina v Andižane zastrelila niekoľkých policajtov a prepustila niekoľko tisíc väzňov. Ešte pred tým povstalci bez boja vyhnali vojakov z miestnej posádky a zmocnili sa zbraní. Polícia a armáda potom začali chaotickú streľbu. Najmenej ďalšie tri osoby zahynuli.
Nadránom povstalci obsadili centrum mesta a usídlili sa v budove administratívy na námestí Bobura, kde podľa rôznych správ zadržiavali od 10 do 30 policajtov ako rukojemníkov. Vládne jednotky sa stiahli na štadión 300 metrov od námestia a privolané posily začali obkľučovať mesto a blokovať prístupové cesty.
Nad mestom lietali vojenské vrtuľníky, boli blokované mobilné telefóny a vysielanie zahraničných televízií. Medzitým sa na námestí zišli tisícky ľudí. Požadovali odstúpenie prezidenta Islama Karimova a prepustenie politických väzňov.
"Chcem len prácu a spravodlivosť," vyhlásila jedna z demonštrantiek. Ferganské údolie, kde sa Andižan nachádza, patrí k najchudobnejším v krajine. Tradične sú tam silné islamské hnutia. "Nie sme žiadni extrémisti, len obyčajní veriaci," obhajoval sa jeden z oslobodených podnikateľov.
Politické požiadavky
Povstalci požadovali, aby pred demonštrantov predstúpil prezidenta a aby sa prostredníkom v rokovaní medzi povstalcami a vládou stal ruský prezident Vladimir Putin. Podľa niektorých správ sa do Andižanu presunulo velenie ozbrojených síl krajiny i prezident.
Pokus o vyjednávanie stroskotal. "Ak zaútočia, budeme sa brániť až do konca," vyhlásil jeden z vodcov povstania a potvrdil, že okrem niekoľkých stoviek automatických pušiek ukoristili aj tri obrnené transportéry.
Dorazila armáda
Popoludní sa rebeli pokúsili obsadiť sídlo Národnej bezpečnostnej služby. Vládne sily sa ubránili, ale prišli o deväť mužov. Zastrelených bolo aj 13 útočníkov. Približne v rovnakom čase armáda začala streľbu priamo na námestí zaplnenom ľuďmi. Podľa svedectva miestnej organizácie za ľudské práva Apellacija vojaci strieľali do davu z guľometov a niekoľko osôb zabili. Po hodinovej prestrelke začalo pršať a míting sa skončil. Včera večer armáda tvrdila, že povstalcami obsadená budova administratívy je už pod kontrolou vládnych síl a všetci rukojemníci sú na slobode.
Dôvodom nepokojov sa stal už tri mesiace trvajúci súd s 23 podnikateľmi. Sú obvinení z protiústavnej činnosti a členstva v islamskej extrémistickej organizácii Akramíja. Všetci však vinu odmietajú a tvrdia, že sú prenasledovaní za politické a náboženské presvedčenie.
Ich príbuzní pravidelne prichádzali pred súd a požadovali ich oslobodenie. V posledných dňoch zatkli príbuzných zatknutých, čo vyprovokovalo násilnú akciu.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME