Mulč je vrstva organickej hmoty na pôde alebo tesne pod jej povrchom, určená na chemicko-biologický rozklad - humifikáciu. Tvoria ho zvyšky z rastlinnej výroby, lístie, buriny, ale najmä z maštaľného hnoja, rašeliny, z drte zdrevnatených častí viniča pre reze, z kôry guľatiny ihličnatých stromov neošetrovaných chemickými prostriedkami, rastlín vysiatych na zelené hnojenie a iných organických materiálov.
Jednotlivé hmoty majú rozdielny čas rozkladu, preto je ich kombinácia výhodná. Vrstva mulču je veľmi cenná, lebo sa z nej vytvára humus, teda zložka úrodnosti pôdy. Povrchový mulč chráni pôdu pred vysychaním, prílišným prehrievaním v lete, bráni klíčeniu a rastu burín, znižuje vyparovanie vody z pôdy, v zime premŕzaniu pôdy. Vo vinohradoch na svahoch zabraňuje vodnej erózii, čiže splavovaniu orničnej vrstvy a s ňou aj živín. Okrem plošného nastielania sa mulč používa aj okolo krov viniča. V záhradke má všestranné využitie.
Kompostovateľný mulč predstavuje humusotvorné látky získané recykláciou, preto je hospodársky významný aj pre vinohradníctvo. Obsah humusu v pôde má význam v procese výživy viniča. Zabezpečuje trvale udržateľnú rodivosť viniča v produktívnom vinohradníctve. Aj vinohradnícka pôda by mala obsahovať 2,5 až 3,0 percenta humusu. Kompostovateľný mulč podporuje výživu viniča aj v zhoršených pôdnych podmienkach, zvyšuje množstvo úrody hrozna, chráni prostredie vo vinohrade pri väčších dávkach minerálnych hnojív.
Dôležité je mulč vyrobiť a ešte dôležitejšie je tento materiál do pôdy správne zapraviť, aby pokračoval v rozklade a postupne uvoľňoval živiny pre vinič. Na povrchové mulčovanie - nastielanie sa môže použiť slama, upravená kôra ihličnanov a iných lesných stromov, piliny a ďalšie materiály. Pravidelné mulčovanie vinohradov by aj u nás malo tvoriť súčasť hnojárskeho cyklu viniča. Súčasne treba chrániť pôdnu úrodnosť vo flexibilných systémoch pestovania viniča v rôznych pôdnych podmienkach. Cieľom je šetriť životné prostredie, materiály a množstvo ručnej práce, najmä vo vinohradoch na svahoch.
Organickej hmoty na recykláciu je vo vinohradníctve málo, ale v rastlinnej výrobe a v potravinárskom priemysle dostatok. Vo vinohradníctve sú to napríklad matoliny, kvasničné kaly. Priemyselne vyrobené mulčovacie substráty sú na našom trhu v požadovanom množstve.
Prof. Ing. ALOJZ VEREŠ, DrSc.