8 demokratických a 10 republikánskych senátorov. Republikánsky senátor George Voinovich však pred hlasovaním oznámil, že Boltona nepodporí. Sily sa tak vyrovnali a senátori museli rozhodnúť ako ďalej.
Voinovich na úvod zasadania výboru včera povedal, že Boltona nepodporí, nie je však proti tomu, aby o Boltonovi hlasovalo plénum Senátu. Tam majú republikáni prevahu 55 ku 45 senátorom. Celý Senát by mal Boltona schváliť. Jeho postavenie však bude oslabené.
Bolton je dlhodobý tvrdý kritik OSN, medzinárodných organizácií a medzinárodného práva vôbec. Pri vypočutí v senátnom výbore sa tiež objavili obvinenia, že zastrašoval podriadených a chcel nechať vymeniť spravodajských analytikov, ktorí nepodporili jeho názory.
Bolton, ktorý bol doteraz námestníkom ministra zahraničia pre odzbrojenie, patrí i v rámci Bushovej administratívy k jastrabom a mal so svojím bývalým šéfom Colinom Powellom napäté vzťahy.
"John Bolton je ukážkovým príkladom toho, aký by diplomat byť nemal," povedal včera Voinovich. Označil Boltona za arogantného človeka, ktorý sa uchyľuje k zastrašovaniu. (čtk)