Líder zakázanej Kurdskej strany pracujúcich Abduláh Öcalan. Kurdské ženy sa tešia z rozhodnutia súdu v jeho sídle v Štarsburgu. FOTO - REUTERS |
Verdikt súdu ešte musí schváliť Rada Európy. Nie je pre Ankaru záväzný, ale vyvolá na krajinu politický tlak.
Turecko má v októbri začať vstupné rozhovory s Európskou úniou a jeho počínanie z Bruselu ostro sledujú. Európsky súd pre ľudské práva síce nie je súčasťou Európskej únie, ale jeho rozhodnutia sa berú do úvahy pri posudzovaní stavu ľudských práv v jednotlivých krajinách.
Ide už o druhé rozhodnutie súdu v prospech Öcalana. Turecko tvrdí, že ho bude rešpektovať. Zároveň sa však netají tým, že to nepôjde rýchlo (podľa niektorých právnych názorov treba zmeniť zákon), ani tým, že Öcalana opäť odsúdia na vysoký trest.
"Vodca teroristickej organizácie, ktorého zločiny sú známe na celom svete, by bol odsúdený na rovnaký trest, ak by sa pred súd postavil aj stokrát," povedal turecký minister zahraničia Abduláh Gül.
Öcalana Turecko viní zo smrti viac ako 30-tisíc ľudí, ktorí zahynuli počas bojov medzi vládou a kurdskými separatistami. Za teroristu ho považujú Spojené štáty aj Európska únia. Öcalan pôvodne dostal trest smrti, rozsudok však zmenili na doživotie potom, čo Turecko pre vstup do únie hrdelný trest zrušilo.
Abduláh Öcalan, považovaný v Turecku za jednu z najnenávidejších postáv, je od roku 1999 vo väzení pre jednu osobu na ostrove Imarli. Výrok súdu ho iste potešil, aj keď nádej na jeho oslobodenie je podľa expertov malá.
Turecko už raz po nátlaku Európskeho súdu pre ľudské práva obnovilo proces s kurdskou poslankyňou Leilou Zanovou a jej štyrmi spoločníkmi. Zanová sa síce dostala z väzenia, ale rozsudok voči nej nezrušili.
Öcalan je však extrémnejší prípad a väčšina Turkov si neželá, aby chodil po slobode. Navyše sa im nepáči, že by im mal niekto zvonku radiť. To dostáva do nepríjemnej situácie premiéra Recepa Tayipa Erdogana: chce dostať Turecko do únie, a tak bude musieť proces obnoviť, na druhej strane čelí tlaku nacionalistov aj verejnosti, ktorá má pocit, že únia si kladie stále nové požiadavky.
"Ľudia vidia v Öcalanovom prípade príklad toho, ako príde Turecko v únii o svoju suverenitu," povedal agentúre AFP Mustafa Ayidin z Ankarskej univerzity.
Navyše včerajšie rozhodnutie súdu posilní boj Kurdov za nezávislosť. Turecko je už teraz vyplašené z toho, že na severe Iraku Kurdi smerujú k čoraz väčšej autonómii a sú v irackej vláde.
Kto je Abduláh Öcalan
* narodil sa v roku 1948 vo východom Turecku
* študoval politické vedy v Ankare a stal sa maoistom
* v roku 1978 založil Stranu kurdských pracujúcich a začal boj proti Turecku
* usiloval o vytvorenie maoistického štátu v Turecku, Iraku a Iráne
* operoval zo Sýrie a Libanonu
* v roku 1998 požiadal o ochranu v Rusku
* v roku 1999 ho zatkli v Keni a odsúdili na trest smrti
* v roku 2002 Turecku zrušilo trest smrti, Öcalan dostal doživotie
(mik)
FOTO |