Ako nám povedal jej riaditeľ Róbert Trnka, chodník stratil svoje opodstatnenie. Ochranári pravidelne prehodnocujú účelnosť a význam náučných chodníkov a nemali inú možnosť, ako rozhodnúť o jeho zrušení: "Keď sme ho pred šiestimi rokmi budovali, viedol neporušenou krajinou. Dnes je v jeho blízkosti priemyselná zóna a začnú sa tu budovať rodinné domy. Bolo by smiešne, keby ľudia obdivovali namiesto prírody betón a továrenské ploty," povedal Trnka.
Na hornej Orave sa starajú ešte o ďalší náučný chodník - na Babej hore - a ušetrené peniaze pôjdu sem. "Náučný chodník v Námestove je blízko centra a každoročne nám tu veľké škody robili vandali. Ročne sme dávali na opravu chodníka okolo 50-tisíc korún. Neraz sme mali poškodené informačné tabule, drevené mostíky či besiedka. Teraz budeme môcť ušetrené peniaze presunúť na Babiu horu, kde nám zas veľké škody narobila minuloročná víchrica," dodáva Trnka.
Ochranári sú z rozhodnutia smutní, ale ako tvrdia - inú možnosť nemali. Viackrát v minulosti ponúkli mestu, aby sa na obnove a ochrane chodníka podieľali, ale nenašli pochopenie.
Náučný chodník využívali na prechádzky nielen obyvatelia Námestova, ale aj návštevníci Oravskej priehrady. Mnohým bude chýbať. Z ekologického hľadiska sa časť zátoky pri Zubrohlave považuje za veľmi cennú, má bohatú flóru a faunu. Územie je aj súčasťou medzinárodného systému ochrany prírody NATURA 2000. (eta)
V zátoke žijú vzácne vtáky
Náučný chodník viedol málo dotknutým pobrežím Oravskej priehrady. Brehy tvoria z veľkej časti lužné lesy. Vyskytujú sa tu vzácne druhy vtákov, niektoré z nich tu aj hniezdia. Sú to napríklad orliaky morské, kršiaky - rybáre, hlaholky, volavky, kačice - chrapčiaky či rybáre riečne. Z chránených zvierat tu žije bobor vodný, vydra riečna, z obojživelníkov je najvzácnejší skokan krátkonohý. (eta)