Investície do modernej výroby štát zatiaľ ignoroval

BRATISLAVA - Hoci vláda deklaruje, že chce na Slovensko v budúcnosti lákať predovšetkým investorov do oblastí moderných technológií, firmy, ktoré u nás zamestnávajú odborníkov, podporu štátu necítia.

BRATISLAVA - Hoci vláda deklaruje, že chce na Slovensko v budúcnosti lákať predovšetkým investorov do oblastí moderných technológií, firmy, ktoré u nás zamestnávajú odborníkov, podporu štátu necítia. Priamu pomoc, až do pätiny výšky investície, zatiaľ získavali najmä spoločnosti, ktoré síce zamestnajú množstvo ľudí, no ich kapitál smeruje do výroby "manufaktúrneho" typu.

Investori bez pomoci

Hewlett-Packard, ktorá zamestnáva približne 830 zamestnancov, väčšinou vysokokvalifikovaných špecialistov, podala na ministerstvo školstva žiadosť o pomoc pri rozvoji jazykových znalostí pracovníkov operačných centier. Neuspela. "Druhú žiadosť o pomoc pri rozvoji operačných centier smerovanú na ministerstvo hospodárstva a ministerstvo práce, po preskúmaní kladov a záporov prípadnej pomoci sme nakoniec nepodali," povedala Danica Balážová z Hewlett Packard. Do dvoch rokov plánuje spoločnosť zvýšiť počet zamestnancov operačných centier o 100 percent.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podporu zo strany štátu nedostala ani Accenture. Pobočka nadnárodnej spoločnosti, ktorá na Slovensku zamestnáva viac ako 700 ľudí a prevádzkuje strategické technologické centrum v budúcnosti očakáva značný nárast počtu novovytvorených pracovných miest. Peter Škodný, riaditeľ slovenskej pobočky, považuje za kľúčové faktory predstavujúce konkurenčnú výhodu Slovenska v porovnaní silnými krajinami, hlavne optimálnu štruktúru nákladov, priaznivé ekonomické prostredie, kvalitnú telekomunikačnú infraštruktúru a vzdelanú pracovnú silu. "Výraznejšiu politiku vlády zameranú na zvýšenie prílevu zahraničných investícií do IT biznisu a vzdelanostnej ekonomiky sme však doposiaľ nezaznamenali," povedal Škodný.

Vládna agentúra Sario, zodpovedná za lákanie investícií, tvrdí, že veci sa zmenia. "V súčasnosti sa vytvára pracovná skupina, ktorá bude mať na starosti práve pritiahnutie investícií s vyššou pridanou hodnotou. Jednoducho povedané, čím vyššiu pridanú hodnotu bude firma poskytovať, tým väčšie investičné stimuly jej môžeme poskytnúť," povedal hovorca Saria Ondrej Žember.

SkryťVypnúť reklamu

Čakanie na výskum

Investície v slovenskom IT sektore sú dnes zamerané hlavne na servisné služby. Predstavujú takzvané druhé štádium investícií do IT. "Prvým štádiom je založenie obchodných zastúpení zameraných na predaj, dodávky a služby zákazníkom. Vytvorením priaznivého podnikateľského prostredia sa začalo druhé štádium investicií. Tu pôsobí IBM, DELL, Accenture a HP," povedal Juraj Sabaka z IT asociácie Slovenska. "Predpokladám, že logickým tretím štádiom bude rozširovanie vývoja a výskumu," dodal Sabaka. Dnes sa na vývoj softvéru a programovanie orientuje hlavne Siemens PSE, Alcatel, ale aj investícia na zelenej lúke v priemyselnom parku pri obci Kechnec. Tá je zatiaľ jediná svojho druhu na Slovensku. Izraelská spoločnosť Ness tu chce zamestnať až 500 programátorov.

SkryťVypnúť reklamu

Starosta Kechnecu Jozef Konkoli sa denníku SME posťažoval na neochotu štátnych úradov pri podpore jeho snáh o vznik integrovaného školstva. "Išlo by o projekt, ktorý by sa začínal od základného školstva až po vznik technologických laboratórií," povedal Konkoli. Investori, ktorí sú v kechneckom parku, podľa neho nenachádzajú na Slovensku dosť odborníkov ani možností, ako ich vytvoriť. "Ak chcú niekoho zaučiť, vezmú ho radšej do zahraničia. Je to známkou nášho školstva, ktoré do žiakov tlačí zastarané a nepotrebné vedomosti," dodal Konkoli. IGOR PLÁVKA

Moderný kapitál pomáha

Investície do informačných technológií majú citeľný vplyv na ekonomický rast a zamestnanosť. Ako vyplýva zo štúdie Slovenskej akadémie vied, rast investícií do IT sektora o jedno percento zvyšuje rast HDP o 0,11 percenta a rast HDP na obyvateľa o 0,12 percenta. Informačné technológie sa vyznačujú vysokou produktivitou práce a pridanou hodnotou, čo prispieva k zvýšeniu konkurencieschopnosti celej ekonomiky, s multiplikačným efektom na viaceré odvetvia.

SkryťVypnúť reklamu

Podiel investícií do IT sektora na HDP (v %)

  2003 2004 2005 2006
Slovensko 2,6% 2,7% 2,8% 2,9%
Česko 3,7% 3,8% 3,9% 3,9%
Madarsko 3,0% 3,2% 3,4% 3,6%
Poľsko 2,0% 2,0% 2,1% 2,1%
Slovinsko 1,9% 1,9% 2,0% 2,0%

Zdroj: IDC

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 527
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 192
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 861
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 972
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 749
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 794
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu