BRATISLAVA - Zlepšovanie schopnosti slovenskej ekonomiky konkurovať iným krajinám sa spomaľuje. V rebríčku zostavenom švajčiarskym Inštitútom pre rozvoj manažmentu patrí tento rok Slovensku 40. priečka, rovnako ako minulý rok. Pred nás sa však dostali Maďarsko aj Česká republika.
Index konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky oproti vlaňajšku vzrástol len nepatrne - z 57,46 na 58,62 bodu. Na porovnanie, v Maďarsku index vzrástol z 57,21 na 59,87 bodu a v Česku z 56,44 na 60,13 bodu. Referenčnú hodnotu 100 bodov prisúdili tvorcovia indexu najvyspelejšej ekonomike sveta - Spojeným štátom. Tvorcovia indexu konkurencieschopnosti krajín hodnotili niektoré makroekonomické ukazovatele, vzdelanie, odvody či vymožiteľnosť práva.
"Slovenská ekonomika urobila v otázke zlepšovania konkurencieschopnosti veľký skok dopredu ešte vlani. Dobehla do pelotónu, kde tie rozdiely už nie sú veľké a drobné zmeny v poradí sú prirodzené," tvrdí Martin Kapko, spolupracovník Nadácie F.A. Hayeka, ktorá sa podieľala na tvorbe indexu pre Slovensko.
O spomalení zlepšovania podnikateľského prostredia na Slovensku nehovoria len ekonómovia, ale aj samotní podnikatelia. Kvalita podnikateľského prostredia sa v prvom štvrťroku 2005 zvýšila o 1,47 percenta, čo bolo menej ako vlani. Dospela k tomu Podnikateľská aliancia Slovenska, ktorá sa na kvalitu podnikateľského prostredia pravidelne pýta priamo podnikateľov.
Podľa Kapka spočíva silná stránka Slovenska v efektivite vlády a firiem. "Naopak, výrazne zaostávame v otázke infraštruktúry, kam okrem dopravy a pošty patrí tiež vzdelanie, veda či informatizácia," dodal Klapko.