Kaliňák o agentoch: Úmysel SIS sa nedá dokázať

BRATISLAVA - V parlamente včera rokovali výbory pre kontrolu SIS aj pre kontrolu Národného bezpečnostného úradu. Poslanci sa pýtali riaditeľa SIS Ladislava Pittnera a riaditeľa NBÚ Aurela Ugora ako je možné, že SIS mylne informovala úrad o niektorých ...

Šéf Národného bezpečnostného úradu Aurel Ugor a šéf brannobezpečného výboru parlamentu Róbert Kaliňák. FOTO SME - PAVOL MAJER

BRATISLAVA - V parlamente včera rokovali výbory pre kontrolu SIS aj pre kontrolu Národného bezpečnostného úradu. Poslanci sa pýtali riaditeľa SIS Ladislava Pittnera a riaditeľa NBÚ Aurela Ugora ako je možné, že SIS mylne informovala úrad o niektorých prípadoch spolupracovníkov ŠtB.

Riaditeľ kancelárie NBÚ Miroslav Brvnišťan totiž minulý týždeň pre SME povedal, že úrad prehodnocuje niektoré previerky, pretože od SIS nedostávali presné informácie o spolupracovníkoch ŠtB. NBÚ sa pred vznikom Ústavu pamäti národa spoliehal len na informáciu SIS, teraz má už prístup priamo k zväzkom ŠtB v ústave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ SIS Pittner povedal, že SIS informovala NBÚ vždy pravdivo a že denník SME si "urobil po svojom". Pittner vie len o jednom prípade, keď evidovaný spolupracovník ŠtB dostal previerku. Je ním veľvyslanec v Nigérii Hajdušek a Pittner tvrdí, že NBÚ dala SIS "v roku 2002 tie isté informácie, ktoré sú teraz v tom spise, ktorý má Ústav pamäti". Hajdušekovu previerku NBÚ znovu preveruje.

Riaditeľ kancelárie NBÚ Miroslav Brvnišťan minulý týždeň SME povedal, že išlo asi o 20 prípadov, keď museli previerky pre zlé informácie prehodnotiť. Včera už NBÚ tvrdil poslancom, že ide asi o 3 prípady. Riaditeľ NBÚ Aurel Ugor nechcel nič komentovať.

Predseda výboru na kontrolu NBÚ Róbert Kaliňák povedal, že tajnej službe nikto v prípade zlých informácií nedokáže úmysel, lebo vtedy platil iný zákon o ochrane utajovaných skutočností ako dnes.

SkryťVypnúť reklamu

Aktívna spolupráca s ŠtB však bola bezpečnostným rizikom už aj vtedy, keď to bolo v internom dokumente NBÚ, tak aj teraz, keď je to už priamo v zákone. Kaliňák povedal, že sa "vyskytol prípad, že človek bol v ŠtB, ale prehliadli to orgány, ktoré podávali informácie NBÚ, či už to bola SIS, alebo ktorákoľvek iná služba, ktorá to mohla to zistiť".

Nebude sa však vraj dať dokázať úmysel, lebo paragraf bol gumový. Na poznámku, že SIS vedela, že pre NBÚ je spolupráca s ŠtB na základe internej normy bezpečnostným rizikom, povedal: "Je rozdiel medzi tým, že chce niekto konať úmyselne v rozpore so zákonom a s tým, že využije, že neexistuje zákon."

Poslanec povedal, že na odvolacej komisii už odobrali previerky niekoľkým ľuďom, ktorí ich predtým dostali. V NBÚ sa to podľa neho opätovne preveruje.

SkryťVypnúť reklamu

(mož)

Poslanci schválili správu SIS

Poslanci výboru na kontrolu SIS včera schválili správu o činnosti SIS, ktorú riaditeľ Ladislav Pittner prednesie na budúci týždeň v parlamente. Predseda výboru Viliam Soboňa (HZDS) povedal, že narazili na nový problém, keď inštitúcie nemajú povinnosť hlásiť, ako "naložili s informáciou, ktorú od SIS dostali". Poslanec povedal, že správa hovorila o ekonomickej kriminalite, tunelovaní, organizovanom zločine aj terorizme. SIS podľa neho hovorí, že sa zvyšuje riziko hrozby terorizmu, aj keď momentálne žiadne neexistuje.

Soboňa povedal, že SIS je na stope dokumentom, ktoré hovoria o legalizácii peňazí zo štátnej banky. (mož)

Poslanci rokovali v novej tajnej miestnosti

Výbor pre kontrolu SIS včera prvýkrát rokoval v novej tajnej miestnosti. Tá funguje v podzemí západného krídla Národnej rady tri mesiace. Je zabezpečená proti odpočúvaniu rôznymi technickými zariadeniami. Novinári včera do nej nemohli ani vstúpiť.

SkryťVypnúť reklamu

Na začiatku miestnosti je namontované špeciálne zariadenie, vstup je povolený iba na kartu, zariadenie je pripravené signalizovať sabotáž, prepad alebo vlámanie. Poslanci v miestnosti nemusia mať vypnuté mobily, lebo rušičky rušia akýkoľvek signál. Poslankyňa Henzélyová preto musela ísť telefonovať von.

Riaditeľ obrany a ochrany Národnej rady Štefan Navrátil povedal, že miestnosť slúži na prerokovávanie utajovaných skutočností. "Je zabezpečená tak, aby v priestoroch nebolo možné odpočúvanie cez mobilný telefón a počítačovú sieť. Sú tam prístroje, ktoré zabezpečia odrušenie všetkých týchto systémov." (mož)

V podzemí Národnej rady už tri mesiace funguje špeciálna miestnosť, v ktorej sa nedá odpočúvať. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 580
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 298
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 711
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 107
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 331
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 920
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 403
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu