BRATISLAVA, UŽHOROD - Až do 1. septembra majú Ukrajinci so susednými štátmi Európskej únie vrátane Slovenska či Poľska krátkodobé víza zadarmo. Napriek tomu na bezplatnom režime zarábajú ľudia prepojení na ukrajinské podsvetie.
O tom, ako s "expresným vydávaním víz" pred poľským konzulátom v ukrajinskom Ľvove obchoduje mafia, napísal v stredu poľský denník Gazeta Wyborcza.
Problém s kupčením víz na Ukrajine podľa informácií SME nie je nový a podľa diplomatického zdroja "je to dlhodobý problém viacerých krajín Európskej únie", teda nielen Poľska.
Roman Oroszi, dočasne poverený vedením slovenského generálneho konzulátu v Užhorode, nás odkázal na hovorcu ministra zahraničia Juraja Tomagu. Ten situáciu pred poľským konzulátom odmietol komentovať s tým, že "ak sa niečo také objaví, je to záležitosťou ukrajinskej polície".
Podľa diplomatického zdroja problém s korupciou existuje, niektoré ukrajinské bezpečnostné zložky však nespolupracujú tak, ako by mali.
Na Slovensku sa od prvého mája záujem o víza nijako rapídne nezvýšil. "Týždenne ich vydáme okolo 520," povedal Tomaga.
V Kyjeve sa na víza čaká päť dní, v Užhorode, ktoré má na starosti päť ukrajinských oblastí, to trvá 10 dní. Vzhľadom na malý počet zamestnancov konzulátov sa vydávanie víz urýchliť nedá.
Záujem Ukrajincov o poľské víza je na rozdiel od slovenských enormný, lebo v Poľsku zarobia za týždeň toľko, čo doma za mesiac. Pred konzulátom v Ľvove stoja denne stovky ľudí.
To podľa Gazety Wyborczej využíva podsvetie. "Rad pred konzulátom riadi mafia. Gangstri skasírujú tisíce dolárov denne," napísal denník.
Ako to funguje
Novinárka Oksana Forostyna z Ľvovských novín si obchod s vízami vyskúšala na vlastné oči. Pri konzuláte jej sprostredkovateľka ponúkla, že za 40 dolárov dostane víza už na druhý deň, za 150 dolárov už za niekoľko hodín.
Prvú polovicu 20 dolárov dala Oksana na ruku a druhú polovicu po tom, ako druhý deň ráno skutočne víza dostala. Jednoducho "dobrú tisícku ľudí" obišla a z priehradky konzulátu si pas vyzdvihla.
Poľský konzul Ryszard Klemm vie, že mafia berie peniaze za víza. "Robíme, čo môžeme," citovala ho Gazeta Wyborcza. "Meníme ukrajinských zamestnancov, aby nevošli do kontaktu so sprostredkovateľmi, informujeme políciu. Bez reakcie."
Novinári videli, ako gangstri vchádzajú do konzulátu s pasmi a vychádzajú s vízami. Ako je teda možné, že to prechádza bez spolupráce poľských úradníkov? Na túto otázku konzul nevedel odpovedať. (rek)