
Nedeľa pod Tatrami: vietor vyvracal stromy na viacerých úsekoch ciest.
FOTO – RÓBERT RÁKOCI
VYSOKÉ TATRY – Silný nárazový vietor, ktorý včera vyčíňal v celej oblasti Vysokých Tatier, výrazne sťažil dopravnú situáciu. Na štátnej ceste medzi Starým Smokovcom a Popradom sa ocitlo niekoľko spadnutých stromov. Podľa informácií popradského dispečingu Slovenskej správy ciest museli cestu kvôli bezpečnosti uzavrieť.
Priamo na mieste činu blokoval príchod do Starého Smokovca ťažký mechanizmus. „Dali sme tu značku, ale musel som odísť do Dolného Smokovca odpratať z cesty ďalšie dva spadnuté stromy a vodiči nerešpektovali zákaz a pustili sa po ceste. Nevedia pochopiť, že je to životu nebezpečné. Preto tu stojím,“ povedal nám šofér posypového vozidla.
Na ceste ležalo asi šesť stromov. Viaceré porasty však boli vyvrátené aj mimo cesty v lese. Silný vietor sprevádzal aj hustý dážď. Napriek zákazu si niektorí vodiči skracovali cestu. Stromy sa nebezpečne knísali. „Máme pripravené motorové píly, ale nebudeme riskovať život. Počkáme, kým stíchne vietor,“ dodal šofér.
O život bojuje pravdepodobne francúzsky štátny občan, ktorý práve v spomínanom úseku prechádzal na aute s popradskou poznávacou značkou. Strom spadol na jeho vrchnú konštrukciu, pričom auto po náraze odhodilo asi štyri metre mimo cesty. Muž utrpel značné vnútorné poranenia.
Približne v rovnakom čase spadli asi tri stromy aj na vozovku na úseku Ždiar-Podspády.
Rušno bolo aj v okrese Kežmarok a kalamite sa nevyhla ani trať Tatranských elektrických železníc. Električky prestali premávať asi okolo poludnia. Najhoršia situácia bola na úseku Pod Lesom-Veľký Slavkov, kde na troleje a trať spadlo niekoľko stromov.
OLIVER ONDRÁŠ