
Švéd Thomas Johansson podáva vo finále Australian Open proti Rusovi Maratovi Safinovi. Johansson vyhral 3:6, 6:4, 6:4, 7:6. FOTO - REUTERS
Tretí švédsky majster po Wilianderovi a Edbergovi na Australian Open, prvá nasadená šestnástka v profesionálnej histórii, čo vyhrala grandslamový titul, už 27-ročný tenista, čo čakal na svoje prvé finále celých 25 turnajov, štvrtý hráč Tre kronor za sebou, čo našiel zbraň na Safina. Skrátka muž, čo pokazil narodeniny ruského favorita.
To všetko platí o studenom Thomasovi Johanssonovi z Linköpingu, ktorý sa najprv presvedčil, či súperov lob na mečbal je naozaj v aute a potom iba dvihol ruky ako ľadový Borg a kráčal k stoličke. „Blahoželám a prajem ti, aby si tento úspech čo najdivokejšie oslávil, lebo ja si svoje finále a 22 rokov poriadne vychutnám,“ žartoval svojrázny Safin, ktorý potom smerom k lóži flochol: „A pozdravujem svoju rodinku.“ Rozchichotaný dvorec zaletel očami k lavičke, na ktorej sedeli zvodne oblečené tri blondínky a už tam svietili aj kamery domácej televízie. Safin vyhral 1. set, ale postupne čoraz častejšie strácal trpezlivosť pri dlhých výmenách, kazil a nestačil na Švédovu šikovnosť. „Stále tomu neverím,“ čudoval sa Johansson, ktorý hral v Melbourne sedemkrát a najďalej sa dostal do 3. kola. „Aj za stavu 6:1 v tajbrejku 4. setu som sa triasol. Ešteže ten lob za stavu 6:4 padol von.“ Nový víťaz Australian Open sa tešil hlučnej podpore publika, žltomodrá riava ho hnala hromovým skandovaním „Tumba, Tumba!“ podľa slávnejšieho krajana, hokejistu Tumbu Johanssona. Thomas sa revanšoval za Enqvista, ktorý v roku 1999 prehral švédsko-ruské finále s Kafeľnikovom a pred očami natešenej snúbenice doslova vyhlásil: „Cítim sa starý, neverím, že ešte niekedy získam grandslamové prvenstvo, mal som veľa šťastia.“
Safin, ruský Tatár, vyrastajúci vo Valencii (1993 -1999) a žijúci v Monte Carle, bol bez švédskeho trénera Wilandera, ale so širokým tímom. Starali sa oňho dvaja asistenti - Izraelčan Amit Naor a Talian Roberto Brogin, a predsa sa ich zverenec nestal prvým tenistom na svete, čo vyhrá grandslamový turnaj v deň narodenín. Najbližšie bol spomenutý Borg, ktorý dobyl Roland Garros 1981 deň po 25. narodeninách. Safin: „Bola to príučka, súper zvládol finále lepšie, nemal čo stratiť, prekvapil ma bezchybným bekhendom, asi som mal naozaj v ten štvrtok večer sledovať jeho semifinále s Novákom…“ Obaja hráči prerazia do svetovej desiatky - Safin sa ta vracia, bol už jednotkou v novembri 2000, Johansson bude najvyššie v kariére. Mimochodom, od WTA Tour sme získali aj čerstvé, zatiaľ neoficiálne rebríčkové postavenie našich hráčok po Australian Open. Nagyová ostane na 24. mieste, Hantuchová postúpi na 27., Suchá na 39. a Husárová na 68. miesto.