V obehu je viac peňazí, kontrola je nulová a donori benevolentní. Rozmáha sa rodinkárstvo, úplatky aj obyčajné zlodejstvo podľa hesla, ak neukradnem ja, ukradne niekto iný. Tvrdia to mimovládne organizácie pracujúce v Iraku aj americkí inšpektori.
Pár dní po tom, ako skompletizovali novú vládu, zaznamenali iracké médiá, že zmizlo niekoľko kľúčových ministrov a vysokých úradníkov bývalého kabinetu premiéra Ijáda Allávího. Hovorí sa, že utiekli z obáv pred kontrolami na ministerstvách. Oficiálne vysvetlenie je, že odišli zo strachu o svoj život.
Po odchode z vládnych postov sa znížila ich ochrana a je známe, že predstavitelia moci sú v Iraku hlavnými terčami teroristov.
Bývalý minister zahraničia Adnan Pašaší však otvorene priznáva, že odídenci sa obávali vyšetrovania, prípadne zatýkania. Naznačil tiež, že súčasná vláda Ibrahima Džaafárího chce podozrivým ľuďom zabrániť odchod z krajiny.
V Iraku je verejným tajomstvom, že bez úplatku sa nikam nepohnete. "Bakšiš pre rôznych úradníkov na všetkých úrovniach je taký, že prakticky na každom obchode prerábate," povedal denníku The Independent iracký podnikateľ.
Kritické je hlavne prideľovanie kontraktov na obnovu Iraku: tam sa pumpujú obrovské peniaze. Napríklad do stavebníctva idú milióny dolárov, nikde v Iraku však nevidíte staveniská.
To, že sa takmer každý vyššie postavený Iračan snažil zamestnať v najlepšie platiacich západných firmách celú rodinu a tým podmieňoval svoj podpis na dôležitých povoleniach, sa začalo vnímať ako prejav miestnej kultúry.
Problémy však majú aj Američania. Ich inšpekčná služba zistila, že počas rekonštrukcie Iraku sa stratilo 100 miliónov dolárov v hotovosti. Inak povedané neexistujú účtovné doklady v tejto hodnote. Ide o rôzne príspevky, ktoré sa vyplácali cash a nijako neevidovali. Inšpekcia tvrdí, že sa jednoducho rozdali ľuďom, ktorí ich nevedeli zúčtovať a potom jednoducho zmizli. "Posledné, čo potrebujeme, je, aby sme v Iraku podporovali kultúru korupcie," povedal demokratický senátor Russ Feingold.