Včera v Iraku desiatky ľudí stratili svojich príbuzných. FOTO - REUTERS |
BAGDAD - Tri mestá, päť výbuchov, viac ako 70 mŕtvych, niekoľko desiatok zranených. To je štatistika včerajšieho dňa v Iraku a ďalší dôkaz, že vytvorenie novej vlády má na motiváciu teroristov silný vplyv.
Zároveň sa ukazuje, že v Iraku sa bojuje na mnohých frontoch: pozornosť Američanov teraz zamestnáva oblasť okolo sýrskej hranice, kde sa grupuje zahraničný odboj a Zarkávího ľudia. Na ostatné im nezostáva čas, irackí policajti sú slabí a tak si to odnášajú ostatné časti Iraku.
Celé dva týždne od vymenovania nového kabinetu sú krvavé. Zomrelo už okolo 400 ľudí, čo je aj na iracké pomery, enormné číslo. Hovorca americkej armády plukovník Steven Boylan agentúre AP povedal, že kým v predchádzajúcich mesiacoch zaznamenali 30 až 40 teroristických útokov denne, teraz ich je až 70.
Včera opäť umierali ľudia, ktorí stáli pred verbovacím strediskom irackej armády. Útočili samovrahovia v autách aj muž s opaskom naplneným výbušninami, ktorý sa zaplietol do davu.
V mestečku Havídža zomrelo najmenej 33 ľudí. Miestni obyvatelia útok dávajú za vinu Američanom a irackým policajtom, ktorí ich vraj nevedia ochrániť.
Zásah dostalo aj Saddámovo rodisko Tikrít. Nepomohli ani prísne protiteristické nariadenia. Samovrah v aute naloženom výbušninami vpálil do davu robotníkov, ktorí stáli pri hlavnej ceste a ponúkali sa na prácu. Zabil ich 34. Podľa niektorých zdrojov na nich útočil, lebo sa dávali najímať aj pre americkú armádu. Iné informácie naznačujú, že chcel zasiahnuť policajnú stanicu, ale tam sa nedostal. Agentúra Reuters napísala, že zabili hlavne šiítov. K tomuto útoku sa prihlásila organizácia Ansar Sunna. Tá je za viacerými útokmi v posledných dňoch.
Šesť ľudí ešte zomrelo pri troch útokoch v Bagdade.
Irackí vládni predstavitelia tvrdia, že teroristi sú zúriví, lebo sú už na konci so silami. O zúrivosti odboja hovoria aj americkí vojaci z námornej pechoty, ktorí bojujú na hraniciach so Sýriou. Podľa armádnych zdrojov tam už zabili viac ako 100 militantov.
Dostali podporu aj od amerického Senátu. Jeho členovia jednohlasne schválili mimoriadnych 82 miliárd dolárov na pokrytie vojenských operácií v Iraku a v Afganistane. Táto suma bude k dispozícii do 30. septembra.
Najväčšia operácia americkej armády od dobývania Fallúdže v novembri s krycím názvom Matador je zameraná hlavne na rozloženie skupiny šéfa al-Káidy v Iraku Músu Zarkávího.
Ten sa včera ozval na internete. Vyzval na rozšírenie džihádu a odmietol americké tvrdenia, že zneužíva civilistov ako živé terče. "Vôľa mojich bojovníkov umrieť je rovnako silná ako vaša snaha žiť."
(mik, reuters)