ktorým si poslanci zvýšili odmeny na 15-tisíc korún, pozastavil riaditeľ úradu Milan Mráz.
"S predsedami poslaneckých klubov som sa dohodol, že prehodnotíme pôvodné uznesenie. Aj preto som ešte nedal podanie na prokuratúru pre nesúlad so zákonom. Zvýšenie odmien nie je kryté v rozpočte a chýbajú asi tri milióny korún," konštatoval Mráz.
Podľa riaditeľa je pravdepodobné, že poslanci na rokovaní koncom mája zmenia svoje uznesenie o zvýšení odmien.
Mesačná odmena, ktorú si sami poslanci schválili, je s platnosťou od začiatku roka 15-tisíc korún a predsedovia poslaneckých komisií dostanú mesačne ešte o tri a pol tisíc korún viac. Obidvoch podpredsedov mali podľa uznesenia odmeňovať sumou 25-tisíc mesačne. Od roku 2003 stúpli odmeny poslancom o desaťtisíc korún.
Predseda Marčok od začiatku nesúhlasil so zvyšovaním odmien a uznesenie nepodpísal. Poslanci však Marčokovo stanovisko prehliadli a odmeny odhlasovali tri štvrtiny regionálnych poslancov.
Regionálni poslanci si zvyšovali mesačné odmeny aj začiatkom minulého roku z päť- na deväťtisíc korún. Šéf banskobystrickej regionálnej samosprávy Marčok vidí v budúcnosti riešenie problému odmien v profesionalizácii poslancov. O zákonnej úprave rokoval už aj s poslancami parlamentu. V tejto súvislosti však hovoril aj o znížení počtu poslancov z dnešných 49 na približne polovicu. Problematické sú aj zdvojené funkcie. Niektorí poslanci sú starostovia alebo primátori, alebo poslanci mestských zastupiteľstiev.
"Zdvojené príjmy by sa v budúcnosti dali vylúčiť zákonom alebo profesionalizáciou poslancov," konštatoval Marčok. DANIEL VRAŽDA