Územná samospráva reptá, no svoju situáciu už zjevne nepovažuje za takú zlú, aby vážnejšie protestovala. Vlani starostovia išli pred Úrad vlády, sťažovali sa na to, ako sa k nim vláda správa, a snem Združenia miest a obcí Slovenska piskotom privítal premiéra i niektorých ministrov. Snem ZMOS, ktorý sa začal včera vítal predstaviteľov vlády potleskom.
Pískalo sa, len keď prišiel splnomocnenec vlády pre decentralizáciu Viktor Nižňanský.
To, že nejaké problémy sú, ale dajú sa prekonať, potvrdil predseda združenia Michal Sýkora. Ocenil napríklad začiatok fiškálnej decentralizácie a prístup ministerstva financií, či to, že vláda ministerstvám uložila, aby "veľkú časť" požiadaviek združenia doriešili.
Najvyšší ústavní činitelia sa predbiehali v tom, ako si samosprávu cenia a ako sú pripravení načúvať jej. Napríklad prezident Gašparovič predstaviteľom obcí vyslovil uznanie "za obetavú prácu v prospech nás všetkých", hovoril, že o ich problémoch vie a že navrhol, aby predstavitelia združenia boli členmi legislatívnej rady vlády.
Predseda Národnej rady Hrušovský zasa Sýkoru ubezpečil o jej "úprimnej snahe" so združením dobre vychádzať, o čom podľa neho svedčí aj to, že v sále vidí "viac poslancov ako niekedy na rokovaní Národnej rady". Premiér Dzurinda si zaspomínal na vlaňajšok, keď vystúpil "v pomerne napätej atmosfére, plnej obáv" z toho, čo malo prísť. Aj keď, ako povedal, veľmi dobre vie, že fiškálnou decentralizáciou "sme nemohli vyhovieť každému", obavy z jej "katastrofického" dosahu na obce sa podľa neho nepotvrdili.
Obzvlášť ťažké srdce starostovia donedávna mali na ministra sociálnych vecí Kaníka. Aj to, zdá sa, je už minulosťou. "Oceňujeme systém aktivačných prác a jeho stále dolaďovanie," povedal Sýkora. Len úlohy, ktoré obce od štátu preberajú, by podľa neho mali byť lepšie financované. Kaník sa delegátom revanšoval informáciou, že to zo sociálnych vecí, čo obce majú robiť od budúceho roka (vyplácať dávku v hmotnej núdzi a podobne), navrhne presunúť na rok 2008, za čo ho odmenili potleskom.
Reč bola aj o eurofondoch. Obce podľa Sýkoru dokázali, že projekty vedia spracúvať, ale "ukázalo sa, že ich kvalita mnohokrát prevyšovala" to, čo bolo k dispozícii.
"Ja na to hovorím: Obráťme ten proces. Tlčme aj do európskych štruktúr, aby to netrvalo tak dlho, aby sme nemuseli písať toľko papiera, aby bolo menej byrokracie. Predsa nebudeme rušiť fondy," odpovedal Dzurinda.