Po rozsiahlom vedeckom prieskume už máme veľmi dobrú predstavu. Z pohľadu na jeho identikit je zjavné, že to bol mladý krásavec. Mal veľmi jemné črty, skôr pretiahnutú lebku, vykrojené pery.
Slávna je jeho pohrebná maska a rakva z masívneho zlata. Tiež to, že sa k moci dostal ako deväťročný a smrť si ho našla už desať rokov potom. Vďaka trom tímom vedcov z Egypta, Francúzska a Spojených štátov teraz už tvár najslávnejšej múmie poznáme takmer presne. Ku konečnej podobe chýbajú len uši a nos, na ktorých sa vedci zatiaľ úplne nezhodli. Podobnosť s pohrebnou maskou je zjavná.
Múmia prešla dôkladným prieskumom a všetky tri tímy pracovali nezávisle od seba. Odborníci tvár panovníka zhotovili na základe viac než 1700 CT snímok. Do úvahy zobrali aj jeho podobizne a sochy.
"Tvár a lebka je veľmi podobná slávnemu obrázku Tutanchamóna z obdobia detstva, kde bol zobrazený ako boh slnka vychádzajúci z lotosového kvetu za súmraku," povedal v utorok na tlačovej konferencii riaditeľ egyptskej Najvyššej rady pre pamiatky Zahí Havás.
Vedúci výskumu Zahí Havás nad múmiou Tutanchamóna predtým, ako ju skenovali na tomografe. FOTO - REUTERS |
Ako panovník nebol Tutanchamón ničím významný. Preslávil ho až britský archeológ Howard Carter, ktorý objavil jeho neporušenú hrobku v roku 1922. Bola to senzácia. Svet odvtedy so zatajeným dychom obdivoval tri do seba vložené rakvy, v ktorých múmia 12. faraóna 18. egyptskej dynastie spočívala 3300 rokov. Zlatá rakva okrem tváre dokonale kopírovala aj prekrížené ruky panovníka.
"Pokojná a mierna tvár mladíka," opisoval Carter múmiu na základe pohrebnej masky pred viac než 80 rokmi. "Bola ušľachtilá a vznešená, dobre modelovaná s ostro krojenými perami."
Vedci sa s jeho opisom zhodli. Mladý chlapec mal skôr plnú tvár, zaoblenú bradu a krehkú konštrukciu. Keď v 19. rokoch zomrel, bol zdravý. Príčina smrti je jednou z veľkých záhad. Najčastejšie sa hovorí, že zomrel po zásahu do hlavy. Tento tím výskumníkov násilnú smrť, o ktorej existuje niekoľko teórií, vylúčil.
"Po konzultáciách s talianskymi a švajčiarskymi odborníkmi egyptskí špecialisti dospeli k názoru, že Tutanchamón podľahol infekcii na ľavej nohe, v ktorej sa rýchlo vytvorila gangréna," povedal Havás.
Zatiaľ čo egyptský a francúzsky tím vedel, že pri rekonštrukcii lebky dostali Tutanchamóna, americkému tímu to neprezradili. Američania správne určili, že lebka pochádza zo severnej Afriky. Výsledky všetkých troch tímov sa takmer úplne zhodovali. "Boli takmer totožné v tom, ako určili tvar tváre, jej veľkosť, rovnako umiestnili oči," povedal Zahí Havás.
Po skončení všetkých experimentov múmiu uložia naspäť do hrobky v Údolí kráľov neďaleko Luxoru.
Na prvom zábere je zlatá maska a starobylá socha Tutanchamóna. Ďalej sú podobizne zhotovené vedeckým tímom, zloženým z odborníkov na patológiu, anatómiu a rádiológiu. FOTO - REUTERS |