Na Slovensku túto úlohu od roku 1993 plní Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD SR). Hlavným poslaním ÚJD SR je zaručiť občanom SR ako i medzinárodnému spoločenstvu, že jadrová energia sa na území SR bude využívať výlučne na mierové účely, a že slovenské jadrové zariadenia sú projektované, budované, prevádzkované a vyraďované z prevádzky v súlade s príslušnou legislatívou. Poslaním ÚJD SR je taktiež dohliadať na to, aby prevádzka jadrových zariadení neohrozila samotných zamestnancov jadrových zariadení, alebo obyvateľstvo a taktiež, aby prevádzka jadrových zariadení nepoškodila životné prostredie, alebo nespôsobila ujmu na majetku.
Úrad jadrového dozoru SR ako ústredný orgán štátnej správy pripravuje a vydáva všeobecne záväzné predpisy v oblasti svojej pôsobnosti a stanovuje požiadavky na jadrovú bezpečnosť jadrových zariadení a ich komerčnú prevádzku. V oblasti dozoru nad jadrovou bezpečnosťou medzi najdôležitejšie aktivity ÚJD SR v ostatných dvoch rokoch patrila príprava nového zákona o mierovom využívaní jadrovej energie, ktorý schválila NR SR v závere roku 2004.
Dozorná činnosť ÚJD SR nad bezpečnosťou jadrových zariadení predstavuje ďalšiu dôležitú oblasť činnosti, ktorá zahrňuje kontrolné a hodnotiace aktivity, v súlade so zákonom o mierovom využívaní atómovej energie a s ďalšími právnymi predpismi. ÚJD SR vykonáva inšpekcie počas výstavby, prevádzky, realizácie zmien, opráv, údržby a vyraďovania jadrových zariadení. Kontrolnú činnosť vykonávajú inšpektori jadrovej bezpečnosti, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v príslušnej oblasti. Na základe výsledkov kontrolnej činnosti a hodnotenia bezpečnostných ukazovateľov ÚJD SR hodnotil prevádzku blokov JE V-1 a blokov JE V-2, závodu Bohunice a prevádzku 1. a 2. bloku JE Mochovce za ostatné roky i v roku 2004 ako bezpečnú a spoľahlivú.
V medzinárodnej oblasti zostáva pre ÚJD SR naďalej veľmi dôležitá spolupráca s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni a s Agentúrou jadrovej energie/OECD v Paríži, ako aj bilaterálna spolupráca s našimi susedmi a tiež s USA, Japonskom, Francúzskom, Veľkou Britániou, Švédskom, Slovinskom a ďalšími krajinami.
ÚJD SR bol v roku 2002 prijatý za člena Asociácie dozorov jadrovej bezpečnosti západoeurópskych krajín (WENRA). Spoločenstvo dozorov západoeurópskych štátov má za cieľ rozvíjať spoločný prístup k jadrovej bezpečnosti a k dozoru predovšetkým v štátoch EÚ. ÚJD SR aktívne pracuje v dvoch pracovných skupinách (PS pre harmonizáciu prístupu k bezpečnosti pre existujúce jadrové reaktory a PS pre harmonizáciu prístupu k bezpečnosti nakladania s rádioaktívnymi odpadmi).
Zástupcovia ÚJD SR sa pravidelne zúčastňujú výborov a pracovných skupín Európskej komisie a Rady, so zameraním hlavne na vývoj v oblastiach týkajúcich sa činností ÚJD SR, najmä pokiaľ ide o prípravu novej legislatívy EÚ a zmluvu Euratom.
Po podpísaní prístupovej zmluvy do Európskej únie (EÚ) ÚJD SR zastupuje SR v pracovnej skupine pre jadrové otázky Rady EÚ, pretože medzinárodná spolupráca v oblasti zabezpečenia jadrovej bezpečnosti jadrových zariadení nadobúda na významnosti. Cieľom medzinárodnej komunity je zabezpečiť taký režim, aby v oblasti jadrovej bezpečnosti bolo možné konštatovať, že jadrové zariadenia sú prevádzkované všade bezpečne a spoľahlivo a že negatívne faktory sú na úrovni predstavujúcej akceptovateľné riziko pre obyvateľstvo a životné prostredie.
Vstupom do EÚ musí Slovenská republika spĺňať direktívy, smernice a nariadenia Euroatom a to hlavne tie, ktoré súvisia s dodávkami jadrového materiálu, jadrovým spoločným trhom, bezpečnostnými opatreniami proti zneužitiu, bezpečnosťou a ochranou zdravia a medzinárodnými dohodami. Slovenská republika je signatárom všetkých relevantných medzinárodných režimov a dohovorov. Uzavrela tiež dohodu s MAAE o bezpečnostných opatreniach proti zneužitiu mierového využitia jadrovej energie v plnom rozsahu.
Aj v oblasti havarijnej pripravenosti musí SR dodržiavať nariadenia, smernice a rozhodnutia EÚ, ide najmä o rozhodnutie Rady EÚ o opatreniach Spoločenstva pre účely včasnej výmeny informácií v prípade rádiologickej havárie. V rámci tohto rozhodnutia bol v EÚ vytvorený systém vyrozumenia ECURIE, do ktorého sa SR začlenila od roku 2004.
Pri dodržiavaní vysokých, medzinárodne prijatých štandardov jadrovej bezpečnosti jadrová energetika pomáha riešiť energetické, ekonomické a ekologické problémy Slovenska.
Bratislava, 10. 5. 2005
Ing. M. Šeliga