Trh životného poistenia sa stabilizuje

V rokoch 2003 a 2004 pokračovala konsolidácia slovenského poistného trhu. Po akvizícii poisťovne Zürich talianskou skupinou Generali ešte v roku 2002, bola k januáru 2003 ukončená fúzia Slovenskej poisťovne a poisťovne Allianz. Od januára 2004 fungujú ..

V rokoch 2003 a 2004 pokračovala konsolidácia slovenského poistného trhu. Po akvizícii poisťovne Zürich talianskou skupinou Generali ešte v roku 2002, bola k januáru 2003 ukončená fúzia Slovenskej poisťovne a poisťovne Allianz. Od januára 2004 fungujú pod spoločným obchodným názvom Wüstenrot poisťovňa zlúčené poisťovne UBP a Wüstenrot životná poisťovňa. Ďalšia fúzia prebehla na poistnom trhu v lete 2004, keď sa spojili poisťovne Uniqa a R+V Poisťovňa, ktoré od 1. júla vystupujú pod názvom Uniqa poisťovňa. Posledné fúzie na poistnom trhu mierne redukovali počet poisťovní, ktorý vzrástol v rokoch 2002 a 2003 založením až piatich nových poisťovní (Poisťovňa Slovenskej sporiteľne, Credit Suisse Life & Pensions, OTP Garancia životná poisťovňa, OTP Garancia poisťovňa a Aegon). V súčasnosti tak na slovenskom trhu poskytuje životné poistenie 15 univerzálnych poisťovní a sedem špecializovaných životných poisťovní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Výzva v podobe dôchodkovej reformy

Prvého januára 2005 začal fungovať druhý pilier nového dôchodkového systému. Všetky finančné skupiny, ktoré pôsobia v rámci systému osobných účtov, na Slovensku poskytujú aj životné poistenie, viaceré z nich sú aktívne aj v systéme doplnkového dôchodkového poistenia (od roku 2005 sporenia). Zákonný rámec obmedzil synergie medzi klasickým životným poistením, druhým pilierom a systémom doplnkového dôchodkového poistenia (doplnkového dôchodkového sporenia), či už v oblasti správy aktív alebo predaja produktov. Reforma dôchodkového systému však v dlhodobom horizonte prinesie príležitosti pre životné poisťovne. Za úspory z druhého piliera si klienti budú môcť kúpiť anuitu v životných poisťovniach, ku kupovaniu anuít však dôjde až po 10 rokoch od spustenia kapitalizačného piliera. Dôchodková reforma zároveň zvýši povedomie občanov o potrebe zabezpečiť sa na dôchodkový vek zhodnocovaním vlastných úspor, čo bude mať pozitívny vplyv na budúci rast trhu životného poistenia. Dôchodková reforma vyvolá aj zvýšený záujem občanov o dôchodkové poistenie (t. j. o životné poistenie, v ktorom je poistná suma vyplácaná v dôchodkovom veku v anuitách), na čo budú reagovať poisťovne rozšírením ponuky produktov tohto druhu poistenia. Na druhej strane dôchodková reforma môže mať na trh životného poistenia aj negatívny vplyv - časť klientov sa uspokojí so sporením na dôchodok cez druhý pilier a nebude mať záujem o dôchodkové produkty životných poisťovní.

SkryťVypnúť reklamu

Daňové výhody povzbudia trh

Životné poisťovne sa od roka 2005 dočkali dlho očakávaných daňových výhod. Platby životného poistenia (rovnako ako presne definované produkty bánk či správcovských spoločností) budú za istých podmienok odpočítateľné z daňového základu, do maximálnej výšky 12.000 Sk ročne. Životné poistenie tak bolo zrovnoprávnené so systémom doplnkového dôchodkového poistenia (ktorý však naďalej benefituje z faktu, že zamestnancom môžu prispievať aj zamestnávatelia). Podobný systém daňových úľav pritom už dlhšie funguje v ostatných krajinách V4.

Vstup do EÚ sa na trhu veľmi neprejavil

V súvislosti so vstupom Slovenska do Európskej únie začali poisťovne z iných členských krajín na základe slobodného poskytovania služieb ponúkať poistenie v SR, čo si však bežný klient nevšimol. V decembri 2004 evidoval Úrad pre finančný trh 90 poisťovní z iných členských štátov, ktoré môžu vykonávať poisťovaciu činnosť v SR. Z nich sú však iba štyri životné poisťovne, žiadna z nich tu nezriadila pobočku. Preto nepredpokladáme, že by mohli na slovenskom trhu získať významné postavenie.

SkryťVypnúť reklamu

Pomaly rastúci trh

Do roku 2001 rástol poistný trh každoročne o viac ako 20%, najmä pre nízku saturáciu trhu. V druhej polovici 90. rokov minulého storočia pribúdali na trhu špecializované životné poisťovne (najmä zahraničné) a ich dravý marketing zvyšoval povedomie o životnom poistení. Od roku 2001 sa však medziročné tempá rastu znižujú, keď najmä dve najväčšie špecializované životné poisťovne, Amslico a ING ŽP, už nedosahujú svoje bývalé tempá rastu. V roku 2003 predpis životného poistenia dosiahol iba 10,1 %, aby o rok neskôr tempo rastu mierne stúplo na 12,1 %. V oboch rokoch išlo o tempo nižšie v porovnaní s neživotným poistením, na ktorého raste sa prejavili najmä zvyšujúce sa ceny povinného zmluvného poistenia áut. Podiel životného poistenia na celkovom poistnom trhu sa tak začal znižovať zo z 43 % v roku 2002 na vlaňajších 40,5 %.

SkryťVypnúť reklamu

Hrubé predpísané poistné v mil. Sk, medziročná zmena v %

Zdroj: Úrad pre finančný trh, Symsite Research

ŽP - životné poistenie, NP - neživotné poistenie

* údaje za rok 2004 sú iba predbežné a na rozdiel od rokov 2000 - 2003 ide iba o údaje za členov Slovenskej

asociácie poisťovní (SAP); tie však predstavujú asi 99 % trhu

Pre stagnujúcu životnú úroveň

Dôvodom pomalšieho rastu najmä v rokoch 2002 - 03 bol pokles životnej úrovne v dôsledku vládnych opatrení. Ľudia sú navyše čoraz nedôverčivejší k tradičným formám predaja životných poistiek (konkrétne ponuka cez poistných agentov a sprostredkovateľov). Ďalším dôvodom bolo aj to, že životné poistenie v tomto období ešte nebolo daňovo zvýhodnené, na rozdiel od systému doplnkového dôchodkového poistenia. V roku 2004 rastu značne pomohol ostrý štart jedného z nováčikov - Poisťovne Slovenskej sporiteľne. Tá bola založená v roku 2003 a už v roku 2004 sa dostala medzi desať najväčších poisťovní na trhu a na trhu životného poistenia jej dokonca patrí piata priečka. Postavenie tejto poisťovne ovplyvnil predovšetkým spôsob vykazovania výsledkov, keďže v jej portfóliu prevažujú (91%) poistky s jednorazovým poistným, ktoré sa platí na začiatku poistnej lehoty. V podstate teda ide o alternatívny spôsob zhodnocovania úspor spojený s poistením. Bez tejto poisťovne by bol rast poistného trhu oveľa nižší.

SkryťVypnúť reklamu

V rokoch 2005 - 06 pokračovanie slabého rastu

V rokoch 2005 - 06 očakáva Symsite Research mierne spomalenie rastu trhu. Predpis životného poistenia by mal v oboch rokoch medziročne rásť o asi 10 - 12 %. Rast bude posilnený daňovými úľavami, zvyšujúcou sa životnou úrovňou a silným rastom reálnych miezd, ako aj povedomím o potrebe zabezpečenia sa na dôchodok. Na druhej strane však priestor na uzatváranie jednorazových poistiek bude čoraz menší a životné poistenie bude čeliť konkurencii druhého piliera dôchodkového systému. Veľká časť ľudí sa uspokojí so sporením cez štátom organizovaný a povinný druhý pilier (dôchodkové správcovské spoločnosti), resp. cez systém doplnkového dôchodkového sporenia (bývalý systém DDP; v tomto systéme môžu zamestnancom prispievať aj zamestnávatelia) a už nebude cítiť potrebu využiť daňové úľavy na zabezpečenie cez životné poistky.

SkryťVypnúť reklamu

Dominuje Allianz - SP, rýchlo rastie Kooperativa a najmä PSLSP

Pozícia trhového lídra Allianz - SP na trhu životného poistenia je slabšia v porovnaní s trhom neživotného poistenia a aj trhový podiel v tomto segmente klesá rýchlejšie. V roku 2004 už bol iba 27,5 %, o desať bodov nižší ako pred troma rokmi. Strácajú aj špecializované životné poisťovne, najmä ING ŽP, ale aj Amslico. Naopak veľmi rýchlo rastie trhový podiel Kooperativy na 14,2 % v roku 2004. Pre skutočnú dynamiku však musíme ísť až na piate miesto v roku 2004, ktoré patrí Poisťovni SLSP. Tá predajom najmä jednorazovo platených poistiek získala v roku 2004 trhový podiel až 5,3%. Takúto dynamiku ,samozrejme, nebude môcť udržiavať dlhodobo.

Hrubé predpísané poistné jednotlivých poisťovní v životnom poistení

SkryťVypnúť reklamu

v mil. Sk, a trhové podiely v %

Zdroj: Úrad pre finančný trh, Symsite Research

Podiel investičného životného poistenia stagnuje

V roku 2003 (novšie výsledky o štruktúre trhu nie sú k dispozícii) dominovalo na celkovom objeme predpísaného poistného v životnom poistení klasické poistenie pre prípad smrti, poistenia pre prípad dožitia alebo kombinácia obidvoch z nich (62 % podiel oproti 56,8 % v roku 2002). Napriek rastu o 29 % v roku 2003 ostáva investičné životné poistenie v marginálnej pozícii s podielom iba tesne nad 10%. Viac ako 10 % predpisu životného poistného predstavovalo v roku 2003 ešte pripoistenie pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré medziročne pokleslo o 2 %. Rast predpisu vyšší v porovnaní s rastom celého trhu vykázalo v roku 2003 dôchodkové poistenie, ktoré však stále reprezentuje iba malú časť trhu životného poistenia (4,3 %). Ďalší rast významu dôchodkového poistenia očakávame v súvislosti s pripravovanou dôchodkovou reformou od roku 2005. Tá by mala zvýšiť povedomie občanov o tom, že svoj budúci dôchodok si musia zabezpečiť aj zhodnocovaním vlastných úspor a nielen odvodmi do Sociálnej

SkryťVypnúť reklamu

poisťovne.

Dôvodom stále nízkeho záujmu o investičné životné poistenie je jeho relatívna zložitosť, ktorá komplikuje predaj. Navyše vyžaduje spoluprácu správcovských spoločností a poisťovní a správne nastavenie ich motivácií, čo často býva problém. Je tu aj argument konkurencie. Ak má klient záujem o sporenie, je veľmi jednoduché obrátiť sa

priamo na správcovskú spoločnosť a neplatiť poplatky za investovanie ešte aj životnej poisťovni. Napokon poisťovne aj v rámci klasických produktov kapitálového životného poistenia ponúkajú produkty určené najmä na sporenie (napr. jednorazovo platené poistky, ale aj iné).

Štruktúra predpísaného poistného podľa poistných odvetví v životnom poistení v roku 2003 Zdroj: Úrad pre finančný trh

Stále veľký potenciál rastu

SkryťVypnúť reklamu

Dôležitým indikátorom stupňa rozvinutosti poistného trhu je podiel predpísaného poistného na HDP. Ten na Slovensku v rokoch 2003 - 04 stagnuje na úrovni 1,5 %. V roku 2002 (najnovšie údaje pre medzinárodné porovnanie) bol tento podiel v susednej ČR na rovnakej úrovni a v Maďarsku či Poľsku bol dokonca ešte nižší. Priemer 15 starých členských krajín EÚ bol ale až 5,4 %, čo dokumentuje vysoký potenciál rastu. V absolútnej úrovni je

zaostávanie Slovenska za krajinami EÚ15 ešte výraznejšie. Predpis životného poistenia na osobu na Slovensku činil v roku 2002 iba 70 EUR, kým priemer EÚ15 presahoval 1 300 EUR. V tomto ukazovateli pritom Slovensko zaostáva aj za ostatnými krajinami V4.

Vysoký rast trhov životného poistenia v krajinách CEE5

Najmä nízky stupeň rozvoja stojí za dynamickým rastom poistných trhov v tranzitívnych ekonomikách. V období rokov 1996 - 2003 zaznamenali krajiny CEE5 dvojciferný priemerný medziročný rast predpísaného poistného v životnom poistení. Hlavným stimulom rastu bol vysoký ekonomický rast a príchod zahraničných poisťovacích spoločností na vybrané trhy regiónu, ktorých kapitál a know-how pomohli akcelerovať rast poistných trhov. Vysoká dynamika rastu bola viditeľná najmä v segmente životného poistenia, ktoré začínalo na veľmi nízkych úrovniach. Vďaka nízkej základni pre medziročné porovnanie dosahoval priemerný medziročný rast trhov životného poistenia v období 1996 - 2003 vysoké hodnoty. Najdynamickejší priemerný rast životného poistenia zaznamenalo v tomto období Slovensko (približne 27,1%).

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti stále prevláda neživotné poistenie nad životným. Najvyšší podiel predpisu poistného životného po-istenia na celkovom predpísanom poistnom malo z krajín CEE5 v roku 2003 Poľsko (45,2 %). Na ďalšom mieste bolo Slovensko (40,7 %) tesne nasledované Maďarskom (40,2 %) a Českou republikou (39,2 %). Tento podiel je však stále veľmi nízky v porovnaní s podielom životného postavenia v krajinách Európy, ktoré v roku 2003 do-

siahli približne 59,3 %. Segment životného poistenia má v tomto regióne v najbližších rokoch stále vysoký poten-

ciál rastu, ktorý bude v nasledujúcich rokoch prevyšovať rast trhu neživotného poistenia.

Vladimír Dohnal, analytik, Symsite Research

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 839
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 204
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 682
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 390
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 740
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 565
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu