Už vtedy mu patrilo 1. miesto, keď jeho podiel, ktorý reprezentoval nárast za spomínaný kvartál, dosiahol 19,2 %. Slováci sa tak v dynamike investovania do podielových fondov dostali na prvú priečku.
Až za Slovenskom nasledovalo Nórsko, Fínsko, Lichtenštajnsko a Dánsko.
Trend rastu pokračoval aj v roku 2004. Za obdobie prvých troch štvrťrokov bol oproti ostatným krajinám ešte dynamickejší. Slovensko si prvú priečku udržalo.
Investovanie do podielových fondov sa vo svete teší veľkej popularite. Segment podielových fondov bol v škále finančných produktov v posledných rokoch jedným z najúspešnejších. Situácia sa samozrejme líši v Európe, USA, Kanade, Brazílii, Japonsku, Austrálii, Hongkongu...
Kým priemerná investícia klienta v EU je 10 800 USD v Spojených štátoch je to už 21 200 USD a priemerná investícia klienta na Slovensku je 200.000 Sk (cca 5 550 USD).
Takmer všetky krajiny v Európe zaznamenali dvojciferný nárast. Iba tri krajiny mali pokles: Nemecko, Taliansko a Švajčiarsko. V Taliansku oproti roku 2003 došlo k silnému odlivu peňazí z peňažných a dlhopisových fondov. Vo Švajčiarsku bolo hlavným dôvodom poklesu, že nové fondy zakladali v Luxembursku, alebo zvolili inú právnu formu a nie podielový fond z dôvodu menej striktných regulačných mantinelov. Podobne tomu bolo aj v Nemecku. Gabriel Hinzeller
Autor je členom predstavenstva VÚB AM