Do 2. piliera môže vstúpiť každý občan v aktívnom veku, no musí si byť vedomý toho, že v 2. pilieri je potrebné sporiť minimálne 10 rokov pred odchodom do dôchodku. Nie pre každého je vstup do 2. piliera výhodný.
Kto nemôže vstúpiť do druhého piliera?
Do 2. piliera nemôžu vstúpiť zamestnanci tzv. silových rezortov, ktorí majú vlastný systém dôchodkového zabezpečenia a občania, ktorí sú v súčasnosti poberateľ-mi invalidného dôchodku zo Sociálnej poisťovne.
Kto musí vstúpiť do druhého piliera?
Do 2. piliera musia vstúpiť povinne len občania, ktorí ešte nikdy neboli zapojení v 1. pilieri (Sociálnej poisťovni). V praxi sú to len mladí ľudia, ktorí sú teraz študentmi 1. alebo 2. ročníka strednej školy, a to do 30 dní, keď sa po škole zamestnajú, stanú sa živnostníkom, alebo sa inak zapoja do dôchodkového systému.
Ako sa môžem stať dobrovoľne dôchodkovo poistenou osobou? Dobrovoľne dôchodkovo poistenou sa môže stať každá fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na trvalý pobyt alebo povolenie na prechodný pobyt. Dobrovoľne poistenou osobou sa stanete tak, že sa prihlásite pobočke Sociálnej poisťovne, príslušnej k miestu vášho bydliska. Určíte si aj vymeriavací základ, z ktorého si budete dôchodkové odvody platiť, pričom vymeriavací základ musí byť aspoň minimálna mzda.
Koľko stojí vstup do druhého piliera?
Vstup do 2. piliera vás ani vášho zamestnávateľa nebude stáť ani korunu navyše. Ak sa zapojíte do 2. piliera, časť odvodov, ktoré váš zamestnávateľ zatiaľ platil do Sociálnej poisťovne, pôjde na váš osobný dôchodkový účet vo vami vybranej dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Celková výška odvodov sa nezmení, len sa rozdelí medzi 1. a 2. pilier. Za služby dôchodkovej správcovskej spoločnosti však budete platiť poplatky, ktorých maximálna výška je ohraničená zákonom.
Dokedy sa mám o vstupe do druhého pilera rozhodnúť? Do 2. piliera môžete vstúpiť kedykoľvek v termíne od 1. januára 2005 do 30. júna 2006. Po tomto termíne nie je vstup do 2. piliera možný. Výnimkou sú študenti a nezamestnaní, ktorí budú celé toto obdobie NEPRETRŽITE študentmi alebo nezamestnanými (evidovanými v evidencii nezamestnaných) a nebudú si platiť dôchodkové odvody. Títo môžu vstúpiť aj po 30. júni 2006, a to do 30 dní, odkedy sa zamestnajú alebo inak vstúpia do dôchodkového systému. Výnimkou sú aj študenti stredných škôl, ktorí sú teraz v 1. a 2. ročníku, pretože títo pôjdu do 2. piliera automaticky.
Aké odvody sa platia do druhého piliera? V súčasnosti vy a váš zamestnávateľ platíte dôchodkové odvody do Sociálnej poisťovne. Ak sa zapojíte do 2. piliera, časť týchto odvodov pôjde na váš osobný dôchodkový účet a časť bude naďalej ply-núť do Sociálnej poisťovne. Bude to z tej časti odvodov, ktoré platí váš zamestnávateľ, takže to na vašej výplatnej páske vôbec nespozorujete.
Môžem si platiť odvody len do druhého piliera? Nie. Druhý pilier nefunguje samostatne. Keď vstúpite do 2. piliera, časť vašich dôchodkových odvodov pôjde na váš osobný dôchodkový účet (2. pilier) a druhá časť bude ďalej plynúť do Sociálnej poisťovne (1. piliera). Budem si môcť odvádzať na dôchodkový účet aj viac ako 9% zo mzdy, keď chcem mať vyšší dôchodok? Nie. Na osobný dôchodkový účet musí ísť presne 9% z vášho vymeriavacieho základu (najčastejšie hrubej mzdy) mesačne. Čo mám robiť, ak môj zamestnávateľ neplatí odvody? Neplatenie odvodov zo strany vášho zamestnávateľa sa v žiadnom prípade negatívne neodzrkadlí na vašom budúcom dôchodku. Nezaplatené odvody od vášho zamestnávateľa bude vymáhať Sociálna poisťovňa. V prípade, že sa jej to do 60 dní nepodarí, chýbajúce príspevky zaplatí na váš osobný dôchodkový účet Sociálna poisťovňa zo svojho garančného fondu.
Prečo vyberá odvody do 2. piliera Sociálna poisťovňa? Keďže platby do 1. piliera a do 2. piliera budú prebiehať cez jednu inštitúciu - Sociálnu poisťovňu, údaje o platbách budú zaznamenané na jednom mieste v tzv. centrálnom registri a bude tak možné jednoduchšie skontrolovať, či zamestnanci a zamestnávatelia platia všetky odvody správne a načas. Za výber príspevkov si bude Sociálna poisťovňa účtovať poplatok vo výške 0,5% z každého odvedeného príspevku. Ak by výber realizovali samotné dôchodkové správcovské spoločnosti, ich náklady by boli pravdepodobne vyššie a tým by DSS vytvárali tlak na zvýšenie poplatkov.
Prameň: www.employment.gov.sk