Utečenci teraz môžu stráviť vo väzbe pred odsunom z krajiny nie šesť, ale až desať mesiacov. Ocitnúť sa tam môžu aj tí, ktorí nebudú vedieť dokázať, že sú prenasledovaním vo vlastnej krajine naozaj traumatizovaní.
Utečenci, ktorí pred odsunom vyhlásia hladovku, budú kŕmení nasilu, v čase rozhodovacieho procesu, ktorý bude trvať maximálne 20 dní, sa môžu zdržiavať iba v príslušnom okrsku. Uchádzači o azyl budú mať väčšie problémy získať povolenie na pobyt, ale aj na prácu, prísnejšie sa budú postihovať fingované manželstvá.
Nový zákon včera schválila rakúska vláda, ktorá má v parlamente väčšinu. Koalícia ľudovcov a nového hnutia populistu Jörga Haidera (BZö) považuje 90 percent utečencov za ľudí, ktorí prišli do krajiny čisto z ekonomických dôvodov. Sprísnila preto tresty za zneužívanie azylovej procedúry a posilnila príslušné orgány, aby skrátila rozhodovací proces.
Prisťahovalcom zase nariadila absolvovať 300 hodín nemčiny, namiesto terajších 100 hodín, ktoré musia zakončiť skúškou. Nový zákon tak bude ešte prísnejší ako ten predchádzajúci. Ústavný súd dokonca označil niektoré jeho časti za protiústavné, preto bola vláda nútená prijať nové pravidlá. Pozorovatelia tvrdili, že to bol práve prísny azylový zákon, ktorý stál za minuloročnou demisiou ministra vnútra Ernsta Strassera. Nahradila ho prvá žena a bývalá atlétka Liese Prokopová, od ktorej sa očakávalo, že bude zmierlivejšia. Mimovládky síce tvrdia, že atmosféra na rokovaniach je lepšia, nový zákon je však prísnejší ako ten pôvodný. Šéf Inštitútu Ludwiga Boltzmanna pre ľudské práva Manfred Nowak ho podľa ORF Online označil "za najprísnejší azylový zákon, aký kedy Rakúsko malo". Rovnako ako opozícia tvrdia, že ani tentoraz cez Ústavný súd neprejde.
Počet žiadostí o azyl pritom v susednom Rakúsku ďalej klesá. Podľa údajov ministerstva vnútra počas prvých troch mesiacov minulého roka požiadalo o azy
5 918 utečencov, v tomto roku to bolo už len 4 269 žiadostí.