Bush si našiel čas aj na ukážky gruzínskeho folklóru. FOTO - REUTERS |
é opatrenia znepríjemňovali ľuďom život a ako sa Bush pokúšal hovoriť po gruzínsky. Pritom mnoho z toho, čo americký líder vyhlásil v bývalej kolónii Moskvy, bolo určené práve ruským ušiam.
Bush priletel do Tbilisi z Ruska, kde bol na oslavách konca 2. svetovej vojny. Gruzínsky prezident Michail Saakašvili na protest proti preťahovaniu odchodu ruských vojenských základní z Gruzínska pozvanie odmietol.
Bush ho uistil, že s ruským prezidentom Vladimirom Putinom hovoril aj o tomto probléme, ale žiadny konkrétny dátum možného odsunu Rusov z Gruzínska neuviedol. Inými slovami, Bush a Saakašvili potvrdili spojenectvo proti ruskej imperiálnej politike v Zakaukazsku, čo jasne vyžarovalo i zo všetkých ďalších výrokov amerického lídra.
Deň predtým síce demonštroval horúce priateľstvo s Putinom, keď s ním krúžil vo Volge okolo jeho rezidencie, ale za pár hodín už držal pred tisíckami Gruzíncov Saakašviliho za ruku a jeho manželka sa s gruzínskou prvou dámou tvárili ako najlepšie kamarátky.
Ani bezpečnostné opatrenia v Tbilisi sa nedali porovnať s policajnou atmosférou deň predtým v Moskve. Bush síce hovoril ku Gruzíncom chránený nepriestrelným sklom, ale v Rusku by sa neodvážil predstúpiť pred občanov ani v obrnenom transportéri. A nebolo by to len kvôli teroristom, skôr z obavy, čo všetko by naňho Rusi hodili.
Bush v Gruzínsku opäť, rovnako ako predtým v Lotyšsku, volal na slávu novým demokraciám. Tým demokraciám, ktorým sa Moskva bráni zubami-nechtami a vďaka ktorým stráca svoje pozície v bývalom sovietskom kráľovstve.
Je to zrejme nová taktika amerického prezidenta - s Putinom priamo hovoriť len o veciach, ktoré ho nepopudzujú. Z tribún v jeho bývalých kolóniách však k nemu vysiela jasné signály.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME