Na námestí v Tbilisi aplaudovalo Bushovi 300 000 Gruzíncov. FOTO - REUTERS
"Laura a ja sme hrdí, že sa nachádzame na Námestí slobody, ktoré úplne zaslúžene dostalo svoje meno," vyhlásil pred 300-tisíc Gruzíncami zjavne dojatý George Bush. Stal sa prvým americkým prezidentom, ktorý navštívil Gruzínsko, a ako sa tesne po jeho odlete včera popoludní pochválil gruzínsky prezident Michail Saakašvili novinárom, podľa členov americkej delegácie to bola najkrajšia návšteva v jeho kariére.
Buši, Buši
Na Námestí slobody Bush spomenul, ako sa v roku 1989 Gruzínci na tomto mieste, vtedy Námestí Lenina, "modlili za slobodu, ale boli zmasakrovaní sovietskou armádou - vášho slobodného ducha však zlomiť nedokázali". Dav ľudí s gruzínskymi a americkými zástavami vybuchol nadšením. Podobne ako po vete: "Gruzínsko je majákom slobody v regióne i v celom svete."
Potom už ľudia jasali po každej Bushovej replike a skandovali "Míša, Míša," ako nazývajú svojho prezidenta Saakašviliho, alebo "Buši, Buši," ako znie v gruzínštine priezvisko amerického lídra.
Na námestie už od rána prúdili davy ľudí, ale vďaka prísnym kontrolám bezpečnostných služieb, vznikali obrovské tlačenice. Nakoniec i americká ochranka rezignovala a pustila ľudí bez prehliadky.
Nová Jalta
Nie náhodou vyšiel v rovnaký deň v americkom denníku The Washington Post článok gruzínskeho lídra, v ktorom konštatuje, že "nastal čas pre novú Jaltskú konferenciu". Podľa Saakašviliho majú mladé európske demokracie vrátane Gruzínska teraz povinnosť šíriť slobodu po celom čiernomorskom regióne vrátane Bieloruska, a bojovať proti tyranii na celom svete, napríklad na Kube či v Barme.
Po rozhovoroch s Bushom dokonca vyhlásil: "Gruzínsko je pripravené pomáhať USA posilňovať demokraciu na území bývalého ZSSR i na Blízkom východe."
Bush nepriamo na tento návrh odpovedal, keď za najväčší vklad Gruzínska označil "ružovú revolúciu" v roku 2003, ktorá sa stala príkladom pre ostatných. Po Gruzínsku nasledovala Ukrajina, Libanon, Kirgizsko.
Pomôžem
Po rokovaní v parlamente Bush sľúbil, že podporí gruzínske snahy vstúpiť do NATO. Ponúkol pomoc aj pri riešení sporu s Abcházskom a Južným Osetskom, ktoré podporované Moskvou jednostranne vyhlásili nezávislosť od Gruzínska. Vyzval však Gruzíncov, aby konflikty urovnali zmierom. "Ak mi prezident Saakašvili zatelefonuje a požiada ma o pomoc, ja mu tú pomoc poskytnem," povedal na spoločnej tlačovej konferencii.
Saakašvili, ktorý študoval v Amerike, viedol tlačovku v angličtine a Bush svoj prejav na námestí začal pozdravom v gruzínčine a ukončil opäť v gruzínčine výkrikom: "Nech žije Gruzínsko!" Potom so šťastným úsmevom si vypočul americkú a gruzínsku hymnu, ktorú spievalo 564 spevákov oblečených do národných farieb oboch štátov a rozmiestnených tak, aby vytvárali obrazy vlajok USA i Gruzínska.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME