FOTO
BRATISLAVA - Za rok od vstupu do únie zo Slovenska odišlo "na západ" 562 lekárov a 400 zdravotných sestier. Údaj poskytla lekárska komora a únia lekárov - špecialistov. Čísla nezahŕňajú lekárov pracujúcich v Česku, kde sa ich počet odhaduje na 1100. Česká strana totiž na rozdiel od iných európskych krajín nevyžaduje potvrdenia od komôr a ministerstva.
Lekári odchádzajú už roky za lepšími platmi, stabilnejším zdravotníckym prostredím a kvalitnejším vybavením nemocníc a ambulancií. Sekretár lekárskej komory Eduard Kováč povedal, že kolegovia už vytriezveli zo sľubov a ani reforma im nepriniesla takú nádej, aby zostávali.
Šéf únie špecialistov Andrej Janco upozornil, že tri lekárske fakulty ročne opustí okolo 550 študentov. "Za posledný rok zo Slovenska odišlo toľko lekárov, ako sa ich vyškolilo." Podľa neho možno hovoriť o hromadnom odchode lekárov, ktorý sa negatívne prejaví o štyri až päť rokov. "Vznikne vekové okno, ktoré nebudeme mať čím zaplniť."
Už dnes je na Slovensku ohrozená skupina všeobecných lekárov, ktorá starne a niet ju kým nahradiť. Priznalo to aj ministerstvo zdravotníctva. Podobná situácia je u zubárov. Pre systém záchraniek zas chýbajú anestéziológovia a špecialisti na urgentnú medicínu. Práve o tieto špecializácie je záujem aj v zahraničí.
Ministerstvo považuje správy o hromadnom odchode lekárov za účelové a hysterické. Hovorca rezortu Karol Farkašovský povedal, že ich šíria takí, ktorým to hrá do karát a ktorí "sú proti zmenám, proti akémukoľvek systémovému ozdraveniu rezortu".
Medzi 562 lekármi, ktorí požiadali o potvrdenie, boli podľa Farkašovského aj takí, ktorí žili v krajinách únie aj pred vstupom Slovenska. "Najväčší odlev sme zaznamenali v júli minulého roka - 158. Odvtedy však krivka neustále klesá. Napríklad v auguste 2004 to bolo 135, v decembri 81 a v marci 2005 už len 68 vydaných potvrdení."
Komora a únia špecialistov si myslia, že ministerstvo si uvedomuje, že situácia nie je dobrá a reaguje tak, lebo "čo iné mu zostáva".
Kováč tvrdí, že nie je tragédiou, ak odíde anésteziológ napríklad z nemocnice v Prešove, ťažká situácia nastane, ak odíde z malej nemocnice v Banskej Štiavnici.
Markéta Pavová z pražskej personálnej agentúry hovorí, že hoci sú malou agentúrou, mesačne sa u nich o prácu zaujímajú jeden až dvaja Slováci. Podľa Šarloty Elkovej z agentúry Lotty, ktorá sprostredkováva lekárom prácu do Anglicka, Írska, Nemecka a Francúzska, je záujem od septembra 2004 "rovnomerne ustálený".
Okrem Česka najviac ponúk prichádza z Nemecka, potom Anglicka a Írska. Zahraniční zamestnávatelia zabezpečia aj ubytovanie, vo Švédsku zaplatia našim psychiatrom ročný kurz švédčiny. Elková povedala, že platy sú v niektorých prípadoch mimoriadne lukratívne. "Dvaja atestovaní lekári získali plat od 100-tisíc do 120-tisíc libier ročne." Pracovný čas je však podľa nej dlhší ako u nás.
Farkašovský povedal, že "reforma dáva manažmentom zdravotníckych zariadení motivačné nástroje", čo znamená, že špičkového odborníka s vysokým výkonom a kvalitou práce môžu manažmenty oceniť viac ako ostatných. Zatiaľ sa to však nedeje, podľa Janca preto, že našim lekárom chýba viac angažovanosti.
Orientačné platy lekárov
Veľká Británia
4 700 - 10 000 GBP za mesiac, 266 000 - 567 000 Sk
Nemecko
4 500 - 5 700 EUR za mesiac, 173 000 - 220 000 Sk
Francúzsko
5 200 EUR za mesiac, asi 200 000 Sk
Slovensko
11 700 - 23 000 Sk (aj so službami)
Aké špecializácie sú v zahraničí žiadané
anestéziológ, urológ, psychiater, zubár, praktický lekár, dermatológ, oftalmológ, gynekológ a pôrodník, internista, neurológ, intenzívna medicína, pediater, fyzioterapeut, lekár zameraný na prevenciu
Koľko lekárov odišlo
do krajín únie
2003 62
2004 363
do mája 2005 135
do Česka
od 2003 doteraz odhad 1100
Koľko lekárov je u nás okolo 19-tisíc