Brusel 27. januára (TASR) - Verejnou diskusiou o programe španielskeho predsedníctva v EÚ sa v pondelok v Bruseli začne pravidelná schôdzka ministrov zahraničných vecí európskej pätnástky. Jej hlavnými témami bude vyostrenie napätia na Blízkom východe a príprava konventu o budúcnosti Európy.
Šéfovia diplomacií EÚ budú však hovoriť aj o rozšírení. Španielsky minister Josep Piqué, ktorého krajina tento polrok predsedá únii, zopakuje hlavné princípy Madridu, teda odhodlanie dodržať tzv. cestovnú mapu, hodnotenie podľa dosiahnutých výsledkov, rešpektovanie platnej legislatívy a finančného výhľadu na roky 2000-06.
Španielsky veľvyslanec pri EÚ Javier Conde pred pondelkovým rokovaním zdôraznil, že samotné prístupové rokovania s kandidátmi by sa nemali miešať s diskusiou o ďalších témach, ako financovanie rozšírenia alebo reforma poľnohospodárskej politiky. "Miešanie týchto otázok by mohlo viesť k prekvapeniam a oneskoreniam," varoval.
Horúcou témou rokovaní však bude vyostrená situácia na Blízkom východe. Očakáva sa, že EÚ vyzve USA, aby neprerušovali kontakty s orgánmi Palestínskej samosprávy, ktorú americký prezident George W. Bush kritizuje za neschopnosť zastaviť krvavé teroristické útoky arabských militantných skupín. EÚ naopak naďalej považuje palestínskeho prezidenta Jásira Arafata za nevyhnutného partnera pre dosiahnutie mieru.
Francúzsko zrejme navrhne, aby EÚ žiadala od Izraela náhradu škôd, ktoré izraelské sily spôsobili na palestínskych projektoch spolufinancovaných z peňazí pätnástky. EK tieto škody odhadla na vyše 17 miliónov eúr. Podľa diplomatov však mnoho členských krajín je proti takémuto kroku.
Ministri budú tiež rokovať o príprave konventu o budúcnosti Európy. Na stôl dostanú návrh rozpočtu, podľa ktorého by jeho fungovanie malo stáť 10,5 milióna eúr. Z nich 6,5 milióna budú predstavovať náklady, ktoré inštitúcie poskytnú vo forme prenájmu priestorov, tlmočenia a technického zariadenia, zvyšné štyri milióny pôjdu na diéty, ubytovanie a dopravu vedenia konventu.
Členské štáty sa na tejto sume budú podieľať 700.000 eurami, kandidátske krajiny 400.000 eurami a zvyšok uvoľnia zo svojich prevádzkových rozpočtov Európsky parlament, Európska komisia a Rada EÚ. Návrh rozpočtu tiež predpokladá, že predseda konventu Valéry Giscard dďEstaing nedostane plat, ale diéty 1000 eúr na každý deň pobytu v Bruseli.
Na zasadnutí bude prvýkrát prítomný taliansky premiér Silvio Berlusconi, ktorý po demisii Renata Ruggiera sám vedie rezort zahraničných vecí.
Svojich kolegov sa pokúsi presvedčiť, aby Taliansko mohlo vyslať do konventu zástupcu svojej vlády Gianfranca Finiho napriek tomu, že jedným z jeho podpredsedov je Talian Giuliano Amato. Členské štáty EÚ sa zatiaľ nezhodujú, či by krajiny, ktoré majú podpredsedov konventu (Taliansko, Belgicko), mali vyslať ešte dodatočných zástupcov.
Ministri budú ďalej rokovať o obnove Afganistanu, prípadnom uvalení sankcií na Zimbabwe a o situácii na Balkáne.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel