Počítačový problém roku 2000, označovaný ako Y2K, začal už predčasne vyčíňať. Na Britských ostrovoch mnohé terminály, ktoré umožňujú bezhotovostné nákupy v obchodoch, prestali v utorok spracúvať platby kartou. Dopad tohto výpadku nie je príliš kritický, ale znervóznil obchodníkov, keďže pred Silvestrom očakávajú nárast predaja. Čo je však horšie, znovu začala rezonovať otázka, či sú počítače na prechod rokov pripravené a čo sa stane na prelome rokov. A okrem toho, ak sa nepočítalo s týmito terminálmi, na čo všetko sa ešte mohlo zabudnúť?
Problém roku 2000 znamená neschopnosť niektorých programov a systémov prispôsobiť sa zmene rokov. Pre programy, ktoré rozoznávajú roky pomocou dvoch čísel, začiatok nového roka prinesie prechod z 99 na 00, čo pre počítač bude znamenať to isté ako 1900. Mnohí si preto myslia, že problém vznikne iba na prelome rokov. To však nie je pravda, čo dokazuje aj prípad britských platobných terminálov. Systém môže "zblbnúť" hocikedy, keď použije rok 2000. Postihnuté terminály neboli schopné uskutočniť žiadne transakcie, keďže tie sú zálohované na centrálnom počítači, ktorý pokrýva štyri dni. Takže všetky transakcie od utorka obsahujú už aj budúcoročné dátumy. Podľa predstaviteľov popredných bánk, ktoré tieto zariadenia do obchodov inštalovali, toto je len malý technický problém, ktorý sa sám vyrieši 1. januára 2000. Zatiaľ sú obchodníci nútení použiť na zaznamenanie kartových transakcií pero alebo ceruzku.
Obavy z možného kolapsu počítačov o polnoci 31. decembra však podnietili aj aktivity, ktoré môžu vyvolať planý poplach v mnohých organizáciách. Podľa odhadov by sa na prelome rokov malo aktivovať až 200-tisíc nových počítačových vírusov. Mnohé z nich by mali ťažiť hlavne z Y2K. Takéto vírusy napríklad pri spustení nejakého programu oznámia, že tento systém nie je pripravený na rok 2000. Aj planý poplach však v niektorých inštitúciách môže vyvolať poplach s veľkými ekonomickými škodami. To je dôvod, prečo sa mnohé spoločnosti rozhodli, že na začiatku roka zablokujú príjem elektronickej pošty aspoň na 24 až 48 hodín. Medzi inými do tejto skupiny patria spoločnosti ako Volkswagen, farmaceutický gigant Glaxo Wellcome alebo mnohé americké letecké základne, ktoré s touto iniciatívou prišli.
GABRIEL KÁDASI