BRATISLAVA (ÚT KA) - Národná banka Slovenska (NBS) vyzvala včera bankové inštitúcie Všeobecnú úverovú banku a Slovenskú sporiteľňu aby 31. decembra predĺžili otvárací čas až do 21.00 h. Dôvodom je vyplácanie časti zisku centrálnej banky, ktorý zarobila posilnením slovenskej koruny. Občania si budú môcť už od dnešného rána prečítať v pobočkách VÚB a Slovenskej sporiteľne letáky, na ktorých Národná banka Slovenska informuje, ako ľudia môžu zažiadať o vyplatenie zisku. "Ak by občania letáky nedostali alebo by ich nevideli vyvesené, nech si ich vyžiadajú. Majú na to právo," povedal spravodajcovi Ústrednej tlačovej kancelárie (ÚT KA) guvernér centrálnej banky Marián Jusko. Na letáku, ktorý máme v ÚT KA k dispozícii, sa prihovára občanom guvernér M. Jusko a premiér M. Dzurinda slovami: "Vážení občania, viac ako rok po parlamentných voľbách sa síce ešte nepodarilo dosiahnuť v slovenskej ekonomike dvojnásobnú úroveň platov. Sme však k tomu o krok bližšie. V tomto roku NBS zarobila na posilnení slovenskej meny 40 miliárd korún. Každý, kto má platný občiansky preukaz a dosiahol vek 18 rokov, má nárok na 5000 korún," uvádza sa v letáku. Peniaze, ktoré si občania v bankách nevyzdvihnú, sa použijú na nákup 150 služobných áut pre poslancov. PREMIÉR DOSTAL LISTY Z AMERIKY
Predseda vlády Slovenskej republiky Mikuláš Dzurinda dostal v týchto dňoch listy od prezidenta Spojených štátov amerických Billa Clintona a ministerky zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovej. Americký prezident v liste ocenil novembrovú účasť Mikuláša Dzurindu na oslavách 10. výročia pádu berlínskeho múru na Georgetownskej univerzite vo Washingtone. Ako B. Clinton napísal, účasť predsedu vlády SR na týchto oslavách je ďalším dôkazom úspechov východoeurópskych štátov v presadzovaní slobody a demokracie. Šéfka americkej diplomacie v liste premiérovi ocenila najmä zvýšenie finančnej sumy pre slovenskú armádu aj napriek zložitej rozpočtovej situácii v krajine. Podľa Albrightovej je to jednoznačný dôkaz záujmu Slovenska vstúpiť do Severoatlantickej aliancie.
SCHUSTER PODPÍSAL ZÁKON O DANI Z PRÍJMOV
Prezident SR Rudolf Schuster podpísal zákon o dani z príjmov 10. decembra 1999. Prezidentská kancelária to potvrdila v súvislosti s dezinformáciami uvedenými v niektorých médiách, podľa ktorých prezident uvedený zákon nepodpísal. NR SR schválila zákon o dani z príjmov 24. novembra a prezidentskej kancelárii bol doručený 1. decembra 1999. Úplne nový daňový zákon, ktorý znižuje sadzbu dane z príjmov právnických osôb zo 40 na 29 percent, sadzbu dane pre fyzické osoby s hrubým ročným príjmom do 90 000 korún a valorizuje aj niektoré odpočítateľné položky, nadobudne účinnosť 1. januára 2000. Súčasťou predmetnej právnej normy je aj zavedenie nového spôsobu zdaňovania niektorých živností prostredníctvom paušálnej dane.
POLITICI V TATRÁCH
Slovenské veľhory si vybrali za cieľ oddychu na prahu roku 2000 viacerí slovenskí politici. Lyžovačku si zvolil za hlavný program včerajšieho dňa predseda parlamentu Jozef Migaš, ktorý dovolenkuje vo Vysokých Tatrách, i predseda vlády Mikuláš Dzurinda. Ten zavítal do slovenských veľhôr až po vianočných sviatkoch. Okrem nich si vybrali Vysoké Tatry za miesto oddychu aj ďalší členovia slovenskej vlády, medzi nimi podpredsedovia Ivan Mikloš a Pavol Hamžík. Ministerka financií Brigita Schmögnerová, ktorá taktiež oddychovala vo Vysokých Tatrách, skončila svoj pobyt včera.
SILVESTER OHROZUJE KAMZÍKY
Kým návštevníci Vysokých Tatier budú bujaro vítať nový rok 2000, na strmých úbočiach v okolí chát bude odpočívať posledných ani nie 200 tatranských kamzíkov. Na Silvestra 1971 zahynulo pod vrcholom Baranca v Západných Tatrách 14 kamzíkov, ktoré v noci vyplašili nedisciplinovaní návštevníci. V panike všetky vybehli do zľadovateného žľabu, pokrytého tenkou vrstvou snehu a zrútili sa dolu do doliny. Rachot a svetlá uprostred zimnej noci, môžu u zvierat vyvolať paniku s tragickými následkami. Ochrancovia prírody sa zhodujú v názore, že delobuchy a svetlice do národného parku nepatria. (TASR, SITA)