Koloman Kertész Bagala - L. C. A., Levice 1999
Na obálke knihy čítame, že Kornel Földvári sa narodil v nesprávnom čase (13. 2. 1932) a v nesprávnej rodine a od pubertálnych začiatkov si vypracoval umný systém pseudonymov. Podľa časopisu RAK je to "najpopulárnejší neznámy autor". Bol redaktorom legendárneho Kultúrneho života, Mladej tvorby a chvíľu aj riaditeľom Divadla Na korze. Nasledujúcich dvadsať rokov normalizácie prečkal bez toho, aby mohol písať či prekladať. Ak teda zrátame roky, ktoré prežil bez masky či zákazu publikovať, jednoznačne nám vyjde priemerný vek dnešných debutantov. Kam inam by teda malo patriť jeho oneskorené vystúpenie pod vlastným menom? Autor dúfa, že ho "vrstovníci" prijmú medzi seba a nebudú ho príliš kopať do reumatických kolien. Kto už by si dovolil niečo zlé povedať na Kornela Földváriho?
Hlasy a mlčania babieho leta. Antológia švédskej poézie 20. storočia
Slovenský spisovateľ, Bratislava 1999, preložil Milan Richter
Tridsaťtri švédskych básnikov od Pära Legerkvista (1981 - 1974) po Ulfa Erikssona (1958).
Bronislaw Geremek: Slitování a šibenice. Dějiny chudoby a milosrdenství
Argo, Praha 1999, preložil Jaroslav Šubrt
Geremek je dnešný poľský minister zahraničných vecí, patrí však aj k uznávaným historikom. Zaoberal sa ľuďmi na okraji stredovekej a ranonovovekej spoločnosti. Vo Francúzsku bola slávna jeho práca o parížskych žobrákoch a tulákoch v 14. a 15. storočí a podobný úspech vo svete má aj kniha Slitování a šibenice. Je o sociálnych a sociokultúrnych dejinách stredoveku a raného novoveku predovšetkým v anglickom, nemeckom a vo francúzskom prostredí.
Uwe Neumann: Augustin
Volvox Globator, Praha 1999, preložil Milan Navrátil
Aký človek bol svätý Augustín? Ako mohla jedna a tá istá osoba hovoriť o kresťanskej láske a zároveň vyrážať do zúrivého boja proti svojim súperom? Aké bolo hlavné smerovanie, mravné zásady správania, ktoré v jeho živote vždy znova v rôznych podobách vystupovali a vymedzovali ho? Určite nie je ľahké popísať charakter historickej osobnosti. Aj tak však Augustínov život a vysoké nároky, ktoré sebe kládol, nútili filozofa a germanistu Uweho Neumanna, aby sa o to aspoň pokúsil.
Alexander Duleba a Karel Hirman: Rusko na konci Jeľcinovej éry
Inštitút pre verejné otázky, Bratislava 1999
Ako vníma Rusko stredoeurópsky región po ukončení bipolárnej konfrontácie? Aké miesto patrí strednej Európe v ruskej zahraničnopolitickej diskusii? Ako sa vyvíjala a aká môže byť politika Ruska voči krajinám strednej Európy? Aké bude postavenie Ruska v novej bezpečnostnej architektúre Európy po prvej vlne rozšírenia NATO a kríze v Juhoslávii? Aké miesto mali vzťahy s Ruskom v zahraničnej politike Slovenskej republiky v 90. rokoch? Čo je potrebné zmeniť na slovensko-ruských vzťahoch tak, aby sa zlepšili šance Slovenska na vstup do NATO?
Ray Rigby: Pahorek a Pahorek z písku
BB art, Praha 1999, preložil František Vrba
"Keď počas II. svetovej vojny dobyla britská armáda Tripolis, zmenil sa taliansky blázinec na kráľovskú vojenskú väznicu. Nikto tu nemá šancu na spravodlivosť, nádej na milosť - a to dokonca ani v hrobe. Pieskový pahorok navŕšený väzňami je pre nich tým najstrašnejším trestom. Zaliati potom s neskutočnou námahou pochodujú hore a dolu pod nemilosrdným africkým slnkom," píše Rigby (1917 - 1995) v knihe Pahorok z piesku. Rigby bol spisovateľ, dramatik a hollywoodsky scenárista. Z jeho prvého románu Pahorok sa stal bestseller rovnako ako z filmovej podoby knihy so Seanom Connerym.