Do nepriameho ohrozenia sa v minulosti počas operácie NATO v Kosove dostali českí občania, pretože lietadlá Severoatlantickej aliancie sa v českom vzdušnom priestore pohybovali nielen po vojenských, ale aj po civilných letových trasách a civilné kontrolné veže nemali k dispozícii núdzové postupy pre krízové situácie. Vyplýva to z včerajšieho vyhlásenia prezidenta českého združenia pracovníkov riadenia leteckej prevádzky Ondřeja Křivánka. Podľa jeho slov by v prípade problémov bolo potrebné pred núdzovým pristátím zhodiť muníciu a riadiaci pracovníci civilnej leteckej prevádzky by sa museli okamžite rozhodnúť o mieste zhodenia munície bez potrebných podkladov. Vyjadrenie Křivánka je v rozpore s tvrdeniami vedenia Riadenia leteckej prevádzky (RLP) z marca tohto roku, že NATO cez český vzdušný priestor na Balkán prepravuje iba transportné lietadlá a že tie používajú zvláštne letové koridory, ale vysvetľuje skutočnosť, že civilný letecký koridor nad ČR bol preplnený a letecké spoje mali meškania. Riaditeľ RLP Stanislav Černý včera Křivánkove výroky poprel, ale jeho námestník Jaroslav Vlasák výroky neskôr potvrdil s konštatovaním, že k ohrozeniu občanov nedošlo.
VASILEHO VYLÚČILI ZO STRANY
Bývalého rumunského premiéra Radu Vasileho vylúčili z jeho Národnej kresťansko-demokratickej roľníckej strany (PNTCD). Za príslušné uznesenie straníckeho grémia hlasovalo v pondelok 11 jeho členov, dvaja boli proti a dvaja členovia grémia a jeden vedúci predstaviteľ strany sa hlasovania zdržali, informovalo včera Rádio Bukurešť. Vasilemu vytkli predovšetkým to, že svojou "ľudovou frakciou" vytvoril vnútri strany neprijateľnú štruktúru. Okrem toho počas nedávnej vládnej krízy expremiér svoju stranu údajne vydieral. Bývalý premiér odmietol odstúpiť aj vtedy, keď ho prezident Emil Constantinescu zosadil osobitným a z hľadiska ústavy kontroverzným dekrétom. Vasile napokon podal demisiu, avšak za podmienky, že zostane vo svojich straníckych funkciách.
NIJAZOV DOŽIVOTNÝM PREZIDENTOM
Turkménsky prezident Saparmurad Nijazov, ktorý v krajine nastolil diktatúru stalinského typu, sa stal včerajším jednohlasným rozhodnutím parlamentu doživotnou hlavou štátu. "Prvý prezident zvolený ľudom má výlučné právo zastávať svoj úrad doživotne," vyhlásil po hlasovaní predseda parlamentu Sachad Muradov. Staronový prezident v svojom prejave pred 50-členným ústavodarným zhromaždením vyhlásil, že sa "bude usilovať nesklamať dôveru" poslancov. Bývalý prvý tajomník Komunistickej strany Turkménska Nijazov, ktorý sa necháva prezývať "Turkmenbaši" (Otec Turkménov) sa 27. októbra 1990 nechal v referende zvoliť za prezidenta tejto bývalej sovietskej stredoázijskej republiky.
ZBIERKA NA ZABITIE RUSHDIEHO
Súkromná iránska nadácia sprístupní v najbližších dňoch na internete stránku, prostredníctvom ktorej budú môcť moslimovia z celého sveta finančne prispieť na fond na uskutočnenie fatvy, ktorou imám Chomejní v roku 1989 odsúdil na smrť spisovateľa Salmana Rushdieho. Informovalo o tom včerajšie vydanie iránskeho denníka Kayhan. Z peňazí, ktoré sa prostredníctvom formuláru na internetovej stránke vyzbierajú, sa má zaplatiť zabitie v Británii žijúceho autora románu Satanské verše. (TASR)