Spory o rozdelenie financií v budúcoročnom izraelskom rozpočte vyplavili na povrch prvýkrát od májových volieb v plnej intenzite konflikt, ktorého hlavným aktérom je ultraortodoxná sefardská strana Šaas. Vôbec pritom nejde o politiku v mierovom procese - predsa ju problémy súvisiace s účinkovaním tejto významnej politickej sily reprezentujúcej obyvateľov s koreňmi v afrických a arabských krajinách vo vláde môžu ovplyvniť. Strana žiada viac financií v rozpočte pre svoj systém škôl a sieť sociálnych inštitúcií a na dosiahnutie týchto svojich cieľov vytiahla poslednú kartu: pohrozila odchodom z koalície. Včerajšie ultimátum na vyriešenie "výhrad" voči rozpočtu síce predĺžila, no výsledok vyjednávaní s premiérom Ehudom Barakom včera ešte vôbec nebol istý.
Vo vláde, ktorá mala byť podľa predstáv Baraka pevným pilierom jeho rozhodnutí v mierovom procese, teda čosi zaškrípalo. Barak má ambície urovnať vzťahy so susednou Sýriou a s Libanonom a palestínskou autonómiou a kľúčové rozhodnutia chce prijímať širokým konsenzom. Súhlas pestrofarebnej koalície by takýto široký konsenzus reprezentoval a nechýbal by v ňom ani hlas ortodoxných náboženských kruhov. Barak by síce aj bez 17 poslancov Šaasu dokázal v Knesete schváliť napríklad aj referedum o Golanských výšinách, to už by však bolo len o chlp. Nevyhol by sa tak obvineniam, že to bolo "politické rozhodnutie" v rozpore s vôľou väčšiny občanov.
Šaas, ktorý od začiatku 80. rokov ako koaličná strana kĺzal raz doprava, raz doľava, podľa toho, kto bol práve pri moci, Barakovu mierovú politiku podporuje. Ide mu však predovšetkým o udržanie chodu bohato rozvetvenej siete sociálnych inštitúcií a škôl, kvôli ktorej hodil cez palubu aj svojho niekdajšieho charizmatického šéfa Arieha Deriho, obvineného z korupcie. Doteraz sa Barak snažil vyhovieť požiadavkám vo financovaní školského systému Šaasu výmenou za postupnú reformu jeho štruktúry a manažmentu, teraz však "muži v čiernom" žiadajú, aby rozpočet plne vykryl dlhy ich škôl v hodnote 36 miliónov dolárov. Sekulárne strany sú na druhej strane nespokojné, že Šaas nespravodlivo poberá viac zo spoločnej kasy ako napríklad štátne školy. Školy Maajan navštevujú hlavne príslušníci menej majetných vrstiev a svetské strany Barakovi často vyhadzujú na oči, že Šaas si v nich z daní izraelských občanov vycháváva tábor lojálnych podporovateľov. Premiér zatiaľ pevne trvá na základných princípoch rozpočtu, ktorý sa bude schvaľovať vo štvrtok, aj keď menšie kozmetické úpravy nepovažuje za nemožné.
Uhladenie tohto koaličného sporu si vyžaduje majstrovské umenie. Barak musí nielenže uspokojiť stranu Šaas, ktorú ako významnú spoločenskú silu nemôže ignorovať, ale zároveň sa musí vyhnúť obvineniu, že doslova peniazmi "vykúpil" jednotu v prospech mierového procesu na úkor transparentného rozdeľovania financií v školstve.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ