Kofi Annan pre SME: OSN a ľudské práva v 21. storočí

Na konci 20. storočia sa Organizácia spojených národov (OSN) stáva stále dôležitejšou v živote čoraz viac ľudí. Prácou na rozvoji, udržiavaní mieru, životného prostredia a zdravia pomáhame národom a spoločenstvám budovať lepšiu, voľnejšiu, blahobytnejšiu

budúcnosť. Predovšetkým však vynakladáme všetko úsilie na uplatnenie myšlienky, že nemožno zneužívať či ignorovať ľudské práva žiadneho jednotlivca - bez ohľadu na pohlavie, národnosť alebo rasu. Táto myšlienka sa uchovala v Charte Organizácie spojených národov a v Univerzálnej deklarácii ľudských práv. Je hlavným zdrojom našej inšpirácie a impulzom pre znásobené úsilie. Na začiatku 21. storočia vieme, že bez rešpektovania práv jednotlivca nemôže byť žiaden národ, žiadne spoločenstvo, žiadna spoločnosť skutočne slobodná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V uplynulom roku sa jednotlivec ocitol v centre celého môjho úsilia prehĺbiť naše chápanie toho, čo to znamená byť spoločenstvom národov. Či už to znamená rozvíjajúci sa pokrok, alebo dôraz na význam prevencie, alebo intervenciu - dokonca aj cez hranice štátov - s cieľom zastaviť hrubé a systematické porušovanie ľudských práv, stredobodom našich obáv bol jednotlivec. To nie je málo, keďže suverenita štátu v tom najzákladnejšom zmysle sa nanovo definuje pod vplyvom globalizácie a medzinárodnej spolupráce. Štáty sa teraz všeobecne chápu ako sluhovia svojich národov, a nie naopak. Zároveň sa rozšírila suverenita jednotlivca - tým mám na mysli ľudské práva a základné slobody každého jednotlivca, zakotvené v našej Charte - inovovaným chápaním práva každého jednotlivca vziať svoj osud do vlastných rúk.

SkryťVypnúť reklamu

Tento paralelný vývoj sa nedá ľahko interpretovať, ani neponúka jednoduché závery. Vyžaduje však od nás ochotu rozmýšľať novátorsky - o tom, ako OSN reaguje na humanitárne krízy, ktoré silne ovplyvňujú celý svet, o prostriedkoch, aké medzinárodné spoločenstvo uplatňuje v prípade núdze, a o našej ochote zasahovať v niektorých konfliktných oblastiach, zatiaľ čo v prípade mnohých iných kríz pôsobíme ľahostajným, nečinným dojmom, hoci aj pri nich by nás každodenný počet obetí a utrpenie mali vyburcovať k činu. Potreba uvažovať o týchto aktuálnych otázkach vyplýva z udalostí posledného desaťročia a zvlášť z úloh, pred ktorými dnes stojí medzinárodné spoločenstvo v Kosove a vo Východnom Timore. Od Sierry Leone cez Sudán, Angolu a Kambodžu až po Afganistan existuje veľmi veľa národov, ktoré potrebujú viac než len slová ľútosti zo strany medzinárodného spoločenstva - skutočné a vytrvalé odhodlanie pomôcť ukončiť etapu násilia a vyviesť ich na bezpečnú cestu k mieru a blahobytu. Zatiaľ čo genocída v Rwande a masaker v Srebrenici zostanú pre našu generáciu príkladom následkov nečinnosti voči masovému vraždeniu, nedávny konflikt v Kosove vyvolal naliehavé otázky o "následkoch činnosti", ak nepanuje v medzinárodnom spoločenstve dokonalá jednota. Tento konflikt dokonale vyriešil dilemu takzvanej "humanitárnej intervencie": na jednej strane otázku legitimity akcie, podniknutej bez mandátu OSN, na druhej strane všeobecne uznávaný imperatív účinne zastaviť hrubé a systematické porušovanie ľudských práv s vážnymi humanitárnymi následkami.

SkryťVypnúť reklamu

Neschopnosť medzinárodného spoločenstva zosúladiť tieto dva rovnako závažné záujmy medzinárodného spoločenstva v Kosove - univerzálnu legitimitu a zároveň účinnosť pri obrane ľudských práv - možno považovať za tragédiu. Ukázala sa pritom podstata úloh, kladených na OSN a medzinárodné spoločenstvo ako celok, do budúceho storočia: zjednotiť sa a postaviť za princíp, že rozsiahle a systematické porušovanie ľudských práv - nech k nemu dochádza kdekoľvek - neslobodno pripustiť. Charta Organizácie spojených národov tvrdí, že "ozbrojené sily sa nesmú používať, iba ak sú v spoločnom záujme". Ale čo je to ten spoločný záujem? Kto by ho mal brániť? V koho mene? A akými prostriedkami? Toto sú historicky významné otázky, ktoré nás čakajú na prahu nového storočia. Jasné je iba to, že práva jednotlivca sú teraz v centre "spoločného záujmu". Tak ako sme zistili, že svet nemôže zostať bokom pri systematickom porušovaní ľudských práv, zistili sme tiež, že intervencia sa musí zakladať na legitímnych a univerzálnych princípoch, ak má získať trvalú podporu národov sveta. Táto rozvíjajúca sa medzinárodná norma v prospech intervencie s cieľom chrániť civilov pred hromadným zabíjaním nepochybne bude pred medzinárodné spoločenstvo naďalej stavať ťažké úlohy.

SkryťVypnúť reklamu

Takýto vývoj v chápaní suverenity štátov i jednotlivcov narazí iste v niektorých oblastiach na nedôveru, skepticizmus, dokonca nepriateľstvo. Je to však vývoj, ktorý by sme mali uvítať. Prečo? Lebo napriek všetkým svojim nedostatkom a obmedzeniam je svedectvom, že ľudstvo sa viac zaoberá utrpením vo svojom strede, a že ľudstvo urobí viac, a nie menej, aby sa toto utrpenie skončilo. To je nádejné znamenie na konci dvadsiateho storočia. KOFI ANNAN,

generálny tajomník OSN

FOTO SME - MAREK VELČEK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 499
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 182
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 808
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 993
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 597
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 778
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu