Čo podľa vás vyplýva z tohto prieskumu?
"Výsledky hovoria len o tom, že sociálny dištanc je u ľudí v podvedomí. K výsledku sa nemôžem zodpovedne vyjadriť, pretože mám vážne metodologické námietky proti takému spôsobu kladenia otázok."
Prieskum teda nie je v poriadku?
"Pri prieskume sa urobila základná chyba, na ktorú upozorňujeme už na škole, že takto sa to robiť nesmie. Nazývame to sugestívna otázka. Respondenti sa vlastne vyjadrovali k problematike riešenia spolužitia s Rómami. Otázka mala byť formulovaná v duchu - aké riešenia by ste podporili a mali byť vymenované aj rôzne iné riešenia: umožniť im prirodzený spôsob života či kočovníctvo, umožniť skultúrnenie života v rómskych osadách, zamerať sa na vzdelávanie Rómov a podobne. Až keby tam boli uvedené všetky možnosti, výsledky by ukázali silu tohto jedného riešenia."
Keby formulácia otázky znela inak, výsledky by nevyzneli tak dramaticky?
"Určite nie! Stopercentne nie. Podobá sa to prieskumom popularity politikov. Ak sa otázka týka len sympatií k jedinému politikovi, výsledky sú zásadne iné, ako keď opýtaní sympatie priraďujú jednotlivým osobám v rámci väčšej skupiny. Ak v takomto prieskume zaznela o možnom riešení problémov len táto otázka, pokladám to za nekorektné a ja by som úplne vážne odporúčala takéto prieskumy radšej ani nepublikovať."
Myslíte, že pri sugestívnom kladení otázok by podobné prieskumy podobne dopadli aj u našich susedov?
"Určite. Ak by bola otázka položená podobne, som hlboko presvedčená, že by to dopadlo rovnako. Ak chcete niečo prieskumom verejnej mienky dokázať, šikovne položenou otázkou to dokážete."
PETER KUNDER