Dôveru novej vláde talianskeho premiéra Massima D‘Alemu vyjadrili vo štvrtok poslanci hornej i dolnej komory rímskeho parlamentu. V prospech v stredu zostaveného vládneho kabinetu sa vyslovilo 177 senátorov hornej komory, 100 bolo proti a štyria sa zdržali hlasovania. V dolnej komore - Poslaneckej snemovni, bolo hlasovanie tesnejšie. D‘Alemovej vláde vyslovilo dôveru 310 poslancov, 287 bolo proti, 18 sa zdržalo. Nový kabinet D‘Alemu sa od predchádzajúcej zostavy líši len v niekoľkých bodoch. Zmenu charakterizuje predovšetkým vstup demokratov predsedu Európskej komisie Romana Prodiho do vládnej koalície. D‘Alema je premiérom od roku 1998.
PRÍMERIE NA KORZIKE
Hlavná ilegálna ozbrojená skupina Korzický nacionalistický front- histrické tendencie (FLNC - CH) a ďalšie tri organizácie korzických separatistov vo štvrtok ohlásili časovo neobmedzené prímerie, bez akýchkoľvek podmienok. Predstavitelia skupín FLNC-CH, Clandestinu, Fronte Ribellu a FLNC-CH 5.mája oznámili, že sa zjednocujú pod názvom FLNC, a vrátili sa tak k pôvodnému názvu organizácie, ktorá začala ozbrojený boj na Korzike 5. mája 1976. Prímerie nasledovalo potom, ako francúzsky premiér Lionel Jospin začal viesť 13. decembra bezprecedentné rozhovory s korzickými poslancami vrátane nacionalistov, ktorí krok označili za nádej pre budúcnosť Korziky.
BOMBA V STAVROPOLE
V juhoruskom meste Stavropol našli a zneškodnili v sobotu bombu umiestnenú vo viacposchodovej obytnej budove. Oznámila to agentúra ITAR-TASS s tým, že ide už o tretiu bombu nájdenú tento rok v Stavropole, neďaleko Čečenska. Nálož tvoril ručný granát spojený s balíčkami plastickej trhaviny a umiestnená bola v igelitovej taške na schodisku pri otvore šachty na vyhadzovanie odpadkov. Po náleze budovu evakuovali. Obyvatelia strávili tri hodiny v mraze na ulici a čakali, či sa bombu podarí zneškodniť. Stavropolský kraj susedí s Čečenskom, ktoré sa už niekoľko rokov usiluje o osamostatnenie od Ruska.
ČÍNA ODSÚDILA VODCOV SEKTY
Súd v Pekingu včera odsúdil štyroch vodcov duchovného hnutia Fa-lun-kung na tresty väzenia vo výške od sedem do osemnásť rokov. Najvyšší trest spomedzi troch mužov a jednej ženy dostal Li Čchang, 59-ročný bývalý zamestanec čínskeho ministerstva verejnej bezpečnosti, ktorého odsúdili na 18 rokov väzenia za nezákonné získanie informácií podliehajúcich štátnemu tajomstvu, za využívanie kultu na podkopávanie dodržiavania zákonov a za spôsobenie smrti viacerým ľuďom. Odsúdení sa môžu do desiatich dní odvolať. Podľa Informačného centra pre ľudské práva v Hongkongu bola štvorica obvinená za organizovanie aprílových protestov 10 000 stúpencov Fa-lun-kungu, ktorí pokojným spôsobom obkolesili budovu ústredného vedenia v Pekingu a požadovali právo praktizovať svoje cvičenia a meditácie. Predstavitelia Fa-lun-kungu o svojom kulte tvrdia, že ide o zmes budhizmu, taoizmu a učenia vodcu hnutia Li Hong-čiho, bývalého štátneho zamestnanca v Číne, ktorý teraz žije v New Yorku. Čínska vláda tvrdí, že počet prívržencov sekty dosahuje dva milióny. O filozofii Li Hong-čiho Peking hovorí, že nabáda vyhýbať sa akýmkoľvek liekom, čo zapríčinilo smrť 1400 ľudí. (ČTK, TASR)