Ženy snívajú inak ako muži. Sníva sa im častejšie a ich sny sú dlhšie. Ukázali to výsledky štúdie, ktorá sa uskutočnila v Barcelone, Berlíne a Viedni v rámci projektu Európskej únie na výskum spánku Siesta. Viac žien ako mužov v prieskume uviedlo, že v krajine snov sa pohybujú pomalšie ako v skutočnom živote - skoro ako v spomalenom filme. Desať percent žien tvrdí, že ich sny majú sýte farby: v 33 percentách prípadov prevládala modrá, v 11,5 percentách bolo videnie čierno-biele. Viac žien (26 percent) ako mužov (21,7 percenta) najčastejšie sníva o priateľoch. V snoch 59 percent žien hrajú priatelia aktívnu úlohu, v snoch mužov sa to vyskytne len v 52 percentách prípadov. U mužov dominujú krátke sny, v ktorých čas plynie rýchlejšie ako v reálnom živote. Sexuálne motivované činy sa vyskytli častejšie u mužov (7,3 percenta) ako u žien (2,8 percenta).
VTIPY ŠTÁTNYCH ZAMESTNANCOV
Lord kancelár Irvine z Lairgu, člen vlády a hlava britskej justície, strážca pečate a oficiálne predseda Snemovne lordov, nariadil pracovníkom svojej kancelárie, aby všetkým vládnym zamestnancom rozoslali zvláštne vyrozumenie: "V tejto sezóne vianočných večierkov je treba všetkým dôrazne pripomenúť, že v kanceláriách, na školeniach, na oficiálnych aj súkromných banketoch, recepciách a večierkoch je prípustné rozprávať len vtipy nezávadného charakteru. To isté platí aj pre súkromné debaty v krčmách a reštauráciách. Porušenie nariadenia bude mať za následok disciplinárne konanie." A akým anekdotám sa majú vyhýbať? Ide najmä o vtipy a poznámky na adresu telesne či duševne postihnutých, príslušníkov národnostných menšín, homosexuálov oboch pohlaví, zvierat a tiež detí, žien a mužov.
JASNÁ ZIMNÁ MYSEĽ
Nie je všetko také čierne, ako sa na prvý pohľad zdá, ani depresie, ktorými za tmavých zimných večerov trpí veľa ľudí. Podľa najnovšieho výskumu je zima obdobím, keď mozog najlepšie pracuje. Nórski psychológovia totiž zistili, že aj keď majú ľudia v zime málo energie a ich emócie klesli na najnižší bod, ich reakcie sú rýchlejšie, pamäť lepšia a mentálne schopnosti dosahujú maximum. Podľa Dr. Tima Brennena z univerzity v meste Tromso, ktoré je vzdialené vyše 300 kilometrov od polárneho kruhu a ktoré na dva mesiace zahalí polárna noc, závery najnovšieho výskumu sú v rozpore s doterajším názorom na zimnú depresiu. Testy so stovkou obyvateľov Tromsa totiž odhalili ich vyššiu duševnú agilitu v zime. (TASR)