ého ruchu - no i tu sa mnoho z plánovaných vecí nedotiahlo do konca. Nové technické vybavenie na letisku v Tel Avive nebolo uvedené do prevádzky a prvý dojem zo Svätej zeme turistom otrávi dlhé čakanie na vybavenie vstupných formalít. Jeruzalem sa oblečie do sviatočného šatu až na budúci týždeň. Magický dátum priláka toho roku na oslavy oveľa viac turistov ako obyčajne. Pútnici budú prichádzať aj nesk vďaka pápežovej výzve podniknúť púť na sväté miesta. Tri milióny turistov odhadovaných na budúci rok v Izraeli nepovažujú za prehnané číslo, veď v roku 1995 ich bolo len o pol milióna menej.
V súvislosti s oslavami vyslal Izrael niekoľko mätúcich signálov. Najvyšší rabíni zakázali v hoteloch vianočné stromčeky a ďalšie kresťanské kultúrne symboly neodmysliteľné od Vianoc. Parkovisko pred turistami najčastejšie používanou Jaffskou bránou do Starého mesta bude na Vianoce a na Silvestra prázdne, pretože zákony sabatu vtedy zakazujú jeho komerčnú prevádzku. Podľa mnohých sa Izrael dosť dobre nechopil príležitosti lepšie sa spoznať a zblížiť s kresťanmi, ktorí ho budú v nasledujúcich mesiacoch navštevovať vo veľkých počtoch. "Mali by sme sa viac snažiť oboznamovať katolíkov s Izraelom a judaizmom, ale čo je ešte dôležitejšie, mali by sme viac vzdelávať hlavne seba," hovorí David Rosen, riaditeľ izraelského úradu Liga proti hanobeniu.
Posvätné Staré mesto praská vo švíkoch, aj keď práve nie je Nový rok 2000. Cez 400 kamier budú policajti počas osláv zo "situačnej miestnosti" v budove radnice monitorovať dianie na Chrámovej hore, pri Chráme Božieho hrobu a na ďalších miestach. Izrael sa najviac obáva o islamské svätyne - v minulosti sa už stalo, že židia alebo kresťania chceli pripraviť cestu pre mesiáša ich zničením. "Bojím sa, čo všetko sa môže stať v tomto bláznivom meste," hovorí generálmajor Arje Amit. Na Silvestra sa tu okrem kresťanských pútnikov očakáva aj 300-tisíc moslimov na oslavy konca ramadánu. "Nebudú to jednoduché sviatky," hovorí jeden z policajných dôstojníkov.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ