Aféra okolo nezákonného financovania nemeckých kresťanských demokratov (CDU) vrcholí. Najdlhšie vládnuci kancelár v povojnovej histórii Nemecka, ktorý sa zaslúžil o znovuzjednotenie krajiny i Európy, a dokonca aj renomovaný, večne skepticky naladený týždenník Der Spiegel ho nazval Bismarckom vo veste, získal vďaka afére nový titul - don Kohleone. Nie náhodou je jeho výslovnosť takmer identická s menom slávnej postavy sicílskeho bossa dona Corleoneho. Nelichotivé oslovenie vymyslel Helmutovi Kohlovi istý týždenník, podľa ktorého skutočnosť, že mal patronát nad tajnými účtami strany bez vedomia členov vedenia, z neho urobila mafiánskeho kmotra.
Aféru sprevádza mediálna hystéria, za ktorú môže Kohl "vďačiť" necitlivému zaobchádzaniu s novinármi v čase, keď bol pri moci, ale aj svojmu terajšiemu prístupu k celej kauze. Ukázalo sa to koncom minulého týždňa, keď sa rýchlosťou blesku šírila správa o tom, že Kohlovi hrozí väzenie, ak nebude vypovedať. Informáciu brali médiá za bernú mincu napriek tomu, že nielen v Nemecku platí zákon, podľa ktorého nemožno svedka nútiť hovoriť, ak by mu vlastná výpoveď mohla uškodiť. A to je Kohlov prípad.
V škandále sa zatiaľ utriaslo málo veci. Bývalý kancelár v minulotýždňovom televíznom interview priznal, že vedome porušoval príslušný zákon o politických stranách, aj keď neustále povyšoval dobrý úmysel nad zákon. Jedinou nespochybniteľnou stránkou kauzy sa zatiaľ zdá Kohlovo tvrdenie, že takmer dva milióny mariek, ktoré prijal od anonymných darcov, nezneužil na osobný prospech. Početné otázky o vplyve tajných peňazí na rozhodnutia jeho vlády či o možnom podplácaní členov strany, ktorí ho potom držali pri moci, však neďalej visia vo vzduchu.
Škandál má nedozerné následky. Predovšetkým pre Kohla. Vo svojich 69 rokoch sa v prieskumoch popularity prepadá na najspodnejšie priečky, každý deň sa vynárajú noví spochybňovači jeho celoživotného diela a v pude sebazáchovy sa od neho odvracajú aj stranícki kolegovia. Kohl ťahá ku dnu aj CDU, ktorá v nedeľu prehrala takmer vyhraté voľby starostu mesta Lübeck a jej šance v ďalších volebných súbojoch sa rýchlo znižujú. Otrasená je však aj celková dôvera v politiku. Ak zoči-voči zákonom neobstála takmer modla nemeckej politickej scény, máloktorý volič môže dôverovať ostatným politickým subjektom. A to je koniec škandálu ešte v nedohľadne. Pred parlamentným vyšetrovacím výborom má Kohl vypovedať až začiatkom leta roku 2000.
MIRIAM ZSILLEOVÁ