tých, zatiaľ umiestnených v školách a športových zariadeniach. "Kríza sa teraz začína," vyhlásil prezident Hugo Chávez, keď hodnotil situáciu posledných piatich dní v krajine, kde bola vyhlásená celoštátna pohotovosť. Zničených je 23-tisíc domov a 140-tisíc ľudí je bez strechy nad hlavou.
Niektorí z postihnutých začnú odznova, ako napríklad Roslyn Reyesová: "Sme bez peňazí, bez všetkého, so štyrmi deťmi." Záplavová vlna strhla ich dvojposchodový tehlový dom v meste Caraballeda. "Schytila som deti a bežala som o život s vodou za chrbtom," hovorí. Mnoho iných také šťastie nemalo. Reyesovci s hrôzou sledovali susedov, ktorí sa snažili zachrániť na streche svojho domu, ten však voda strhla do Karibského mora aj s jeho obyvateľmi. Po zachránení spali Reyesovci na podlahe školy, ale nemali čo jesť a piť mohli len špinavú dažďovú vodu. Hneď po evakuácii do Caracasu museli v pondelok vyhľadať lekára, pretože najmladší, päťmesačný chlapček ochorel. Pri čakaní na odvoz sa stali svedkami vyčíňania rabujúcich ozbrojených zločincov.
Tisícky ľudí, z ktorých mnohí prišli nielen o majetok, ale i o príbuzných, potrebujú jesť, a pokiaľ sa nenájde urýchlené riešenie ich situácie, môžu nastať veľké konflikty. Vláda vyhlásila trojfázový plán, ktorého prvá etapa - záchrana tých, ktorí prežili - sa chýli ku koncu. Druhú fázu predstavuje zabezpečenie dočasného prístrešia pre poškodených, ktoré však môže trvať až do februára. Tretia etapa, zameraná na poskytnutie definitívneho bývania, bude najnáročnejšia - na financie i invenciu. Úrady dali jasne najavo, že postihnutým nedovolia návrat do rizikových oblastí. Smrtonosná smršť sa valila z pohoria Cordillera de la Costa, týčiaceho sa do výšky až 2500 metrov, na úzky pobrežný pás v najviac postihnutom štáte Vargas. Podľa ministra obrany a hlavného koordinátora záchranných prác Raúla Salazara bude trvať najmenej sedem rokov a stáť veľa miliónov dolárov, kým bude Vargas vyzerať rovnako ako pred vyčíňaním živlu. Chávez ponúkol postihnutým možnosť usadiť sa vo vnútrozemí. Vďaka hromadnému očkovaniu a podávaniu liečiv väčšine postihnutých aspoň krátkodobo nehrozia veľké sanitárne problémy. Nikto sa doteraz neodvážil stanoviť približný počet obetí, hoci niektoré zdroje nevylučujú, že ich bude až 30 000. Ak sa táto predpoveď potvrdí, pôjde o najničivejšiu prírodnú katastrofu v dejinách Venezuely.