Bábiky, macíkovia, autíčka, hrkálky a iné druhy hračiek dnes predstavujú samostatné výrobné odvetie. Hračky kupujeme svojim deťom pre ich radosť, pritom často ani netušíme, že im môžeme spôsobiť bolesť, dokonca smrť. V roku 1997 zomrelo napríklad v USA minimálne 13 detí mladších ako šesť rokov po kontakte s málo bezpečnými hračkami. V rokoch 1990 - 1997 to bolo 160 detí, z toho 63 percent sa zadusilo. Pohotovostnú službu v roku 1997 navštívilo viac ako 141 300 detí po tom, ako si ublížili pri hre s nebezpečnou hračkou. Až 43 percent z nich malo menej ako päť rokov. Pod pojmom nebezpečná hračka si netreba predstaviť žiadnu zbraň. Často je to najlepší kamarát dieťaťa, nevinný medvedík s krásne smutným úsmevom.
Nákup hračiek
V rámci plošnej akcie, ktorá prebiehala vo viacerých európskych krajinách, kontrolovali pracovníci spotrebiteľského časopisu Test a Združenia slovenských spotrebiteľov situáciu na slovenskom predvianočnom trhu. Tu sú výsledky ich porovnávacieho testu:
Nedostatky sme zistili už pri nákupe hračiek. Svoju pozornosť sme sústredili na nákup hrkálok, resp. hryzačiek a malých plyšových hračiek. Takmer neprekonateľný problém sa vykľul z potreby testovať z každého druhu šesť vzoriek. V maloobchodných predajniach sme totiž nevedeli nájsť šesť identických hračiek. Alarmujúca situácia bola najmä v predajni Dráčik na Poštovej ulici v Bratislave, kde sme síce našli zopár hračiek, z ktorých mali po požadovaných šesť kusov, ale každý kus sa predával za inú cenu. Pri nákupe sme zistili nesprávne označenie cenovkou pri troch zo štyroch kupovaných hračiek, pričom jedna z nich sa predávala s vyznačenou cenou 79 korún, ale i 84 korún a dokonca aj 119 korún! Na naše upozornenie mávla predavačka rukou s poznámkou, že ona cenovky nelepila. Prekvapenie nás čakalo aj v oddelení hračiek obchodného domu Tesco, kde sme objavili polorozpadnuté papagáje, ručne pozašívané akiste rukou niektorej šikovnej predavačky. Aspoň povinnosť vystaviť pokladničný blok dodržali predávajúci vo všetkých obchodoch.
Čo by ste si mali všimúť pri nakupovaní hrkálok
Pri kupovaní hrkálok je najdôležitejšia certifikácia. Okrem toho, že je povinná zo zákona, mala by byť zárukou kvality a tým aj bezpečnosti hračky. Hračky vyrobené na Slovensku, ale i dovezené zo zahraničia by mali byť označené na obale alebo na visačke veľkým tlačeným písmenom C, ktoré vydáva Technický skúšobný ústav Piešťany. Hračky predávané na trhoch Európskej únie sú označené písmenami CE. Nám sa podarilo kúpiť necertifikovaný výrobok - hrkálku maďarskej výroby od firmy Panthera. Okrem toho, že k nej neboli priložené informácie v slovenčine, výsledky testu ukázali, že výrobok je nevyhovujúci a ohrozuje zdravie a bezpečnosť detí.
Pozor! Nie všetky hračky s certifikátom sú naozaj bezpečné. Ako príklad môžeme uviesť plastovú hrkálku Myška 4605 od firmy Laba Púchov, ktorá záhadným spôsobom získala certifikát TSÚ Piešťany, nespĺňa však slovenské ani európske normy bezpečnosti. Pri nákupe treba venovať pozornosť aj tvaru hrkálok a hryzačiek. Treba dávať pozor, aby si dieťa nemohlo ich časť vopchať do úst. Mohlo by si poraniť ústnu dutinu, v najhoršom prípade by sa mohlo udusiť. V teste úplne prepadla už spomínaná hrkálka maďarskej výroby.
Dôležitá je pevnosť plastového materiálu, z ktorého je hrkálka vyrobená. Ak by sa rozbila alebo by sa po páde časť z nej odlomila, mohlo by vzniknúť riziko, že dieťa odlomený kúsok prehltne a zadusí sa. Aj ostré hrany na rozbitej hrkálke by dieťaťu mohli spôsobiť úraz. Testom neprešla plastová hrkálka Myška, ktorá sa rozbila a vypadla z nej i časť drobných častí. Je to teda nebezpečný výrobok, lebo drobné časti môže dieťa vdýchnuť a udusiť sa nimi! Testom neprešla ani necertifikovaná hrkálka maďarskej výroby, pri ktorej došlo k jej totálnej deštrukcii. Obidva druhy hračiek mali po rozbití dokázateľne ostré hrany, čo je v rozpore s platnými bezpečnostnými normami. Upozornenie: Zodpovedný rodič by mal odbaliť hrkálku pred tým, ako ju dá do ruky malým deťom. Vyskytli sa už prípady, že si dieťa natiahlo na hlavu igelitový obal z hrkálky a udusilo sa.
Záverečné hodnotenie: Testovaním sa zistilo, že dovozca maďarskej hrkálky si nielenže nesplnil povinnosť predložiť výrobok na certifikáciu, čím porušil zákon, ale svojím nebezpečným výrobkom ohrozuje zdravie detí do troch rokov! Ako nebezpečná sa ukázala aj plastová hrkálka Myška, ktorá nespĺňa slovenské normy, a preto by dovozcovi, firme Laba Púchov, mal byť odobraný certifikát na tento výrobok, ktorý by sa mal stiahnuť z distribúcie.
Čo by ste si mali všimúť pri nakupovaní plyšových hračiek
Hračka by mala mať označenie vekovej skupiny dieťaťa, pre ktorú je vhodná. Pre deti mladšie ako tri roky sú nevhodné plyšové hračky vypchaté drobnými čiastočkami, ako sú napríklad granule. Mnohí výrobcovia používajú označenie "pre deti od 3 rokov" na hračky, ktoré sú určené pre mladšie deti. Plyšové hračky sú v zásade určené pre deti bez obmedzenia veku, keďže sú pre ne príťažlivé a vedia sa s nimi hrať, preto označenie vymedzujúce určitú vekovú hranicu na hru s nimi je v podstate nezmyselné. Nezmyselné je hlavne vo viacdetných rodinách, kde staršie a mladšie deti vyrastajú vedľa seba a hrajú sa spolu.
Pri skúške pevnosti švov sme sa chceli presvedčiť, či sú hračky šité dostatočne pevne, aby sa miesta zošitia nemohli roztrhnúť. Dnes sa väčšina plyšových hračiek šije strojom, preto sú švy dostatočne pevné. Testom neprešiel iba plyšový papagáj, ktorému sa odtrhlo krídlo, noha a nevydržal ani šev na chrbtovej strane. Jednu vzorku sme dokonca kúpili už s rozpáraným chrbtom. Papagáj bol šitý strojom, ale na niektorých miestach bol došívaný ručne. Práve ručne došívané miesta nevydržali požadovanú silu 70 N, ktorú vyvinulo testovacie zariadenie počas piatich sekúnd pri všetkých testovaných vzorkách.
Ak by švy nevydržali a hračka by sa roztrhla, dieťa by prišlo do priameho kontaktu s jej obsahom. Pri granulovej výplni je žiaduce, aby boli granule vsypané do vrecka z látky a až potom vložené do plyšovej hračky ako vypchávka. Predišlo by sa nebezpečenstvu vdýchnutia týchto drobných čiastočiek dieťaťom, ktoré by mohlo mať aj tragické následky. Z testovaných plyšových hračiek neobsahovala ani jedna drobné čiastočky, boli vypchaté syntetickou vatou, ktorá je bezpečná, ak je vyhotovená zo zdravotne neškodného materiálu. Kritériá bezpečnosti syntetickej vaty sú v súčasnosti predmetom diskusie.
Veľa detí zúbkami dokáže odtrhnúť mackovi oko, ktoré môžu prehltnúť a udusiť sa ním. Preto by časti plyšovej hračky, ako sú napríklad prišité očká a nos, mali byť pevne prišité, aby sa nedali poriadne chytiť. Pilník by nemal preniknúť hlbšie ako 2 mm pod prišitú pevnú, neoddeliteľnú časť hračky. Prišité časti menšie ako 6 mm by mali vydržať ťah silou 50 N, väčšie ako 6 mm silu 90 N aspoň päť sekúnd. Testom neprešla veľryba od firmy Jumbo a zajačik od firmy Ostoy, ktorým odpadli očká.
Záverečné hodnotenie: Celkovo sme hodnotili väčšinu hračiek ako dobré, s výnimkou veľryby od firmy Jumbo a myši od firmy Ostoy. Čo sa týka papagája, prepadol síce v teste pevnosti švov, ale vzhľadom na jeho výplň to nemá žiaden vplyv na jeho bezpečnosť, je to však známka nekvality výrobku i neserióznosti predajcu.
ROMAN MARTINEC,
redaktor časopisu Test