BRATISLAVA (SME - gk) - Jedna z popredných svetových ratingových agentúr, Standard & Poor‘s (S&P) vo svojej analýze zaradila Spojené štáty americké do skupiny dvadsiatich krajín, ktoré sú najviac zraniteľné prudkým nárastom zlých úverov. Ako sa píše v článku Financial Times, boomový rast ekonomiky poháňal smerom nahor aj objem úverov v najväčšej svetovej ekonomike. S nimi však rástol aj počet zlých úverov, ktoré dlžníci nie sú schopní splácať. S&P dodáva, že veľa úverov, ktoré boli v posledných rokoch v Amerike poskytnuté, je založých na prehnane optimistických predpovediach, ktoré ak sa nezrealizujú, odrazia sa v nesplácaní ďalších úverov. Najväčším rizikom pre USA je prepad cien na kapitálovom trhu. Ak by k nemu došlo, Spojeným štátom by to prinieslo tvrdé pristátie po osemročnom lete nahor.
Medzi ďalšími štátmi, ktoré sú ohrozené domácimi úvermi, sú napríklad Írsko, Nórsko, Turecko alebo Čína. Írske firmy sú závislé od nízkych úrokových sadzieb, aby boli schopné splácať svoje záväzky, v Nórsku od roku 1996 vyletel objem úverov pre súkromný sektor zo 65 percent na odhadovaných 81 percent. Podľa ratingovej agentúry Čína vykazuje známky slabej ekonomiky a S&P predpokladá, že objem zlých úverov porastie, pričom vláda bude potrebovať na rekapitalizáciu bánk viac ako štyridsať percent hodnoty hrubého domáceho produktu krajiny.
Standard & Poor‘s sa vo svojej analýze zameral aj na rastúce riziká defaultov, neschopnosti splácať svoje záväzky, jednotlivých krajín. Ratingová agentúra si myslí, že keď Ekvádor a Pakistan nesplatili svoje štátne dlhopisy, prelomili tabu defaultov na štátne cenné papiere. Emisie štátnych dlhopisov na medzinárodných trhoch, ktoré sa stali v poslednom období populárnejšie medzi rozvíjajúcimi sa ekonomikami nachádzajúcimi sa v špekulatívnom pásme (do tejto skupiny patrí aj Slovensko) tiež môžu podľa agentúry prispieť k nárastu počtu defaultov v nasledujúcich rokoch. Donedávna si tieto ekonomiky požičiavali hlavne od medzinárodných bankových inštitúcií. Podľa agentúry Standard & Poor‘s v roku 1999 boli nesplatené dlhy v celkovej sume 102 miliárd dolárov, čo je rovnaký údaj ako v minulom roku.