Európa plným právom oslávila koniec studenej vojny. Päťdesiat rokov rozdelenia tu však zanechalo istú medzeru. V Helsinkách vedúci predstavitelia štátov a vlád EÚ urobili významný krok k vyplneniu tejto medzery. Prisľúbili, že budú pripravení privítať prvé nové členské štáty od konca roku 2002, a zároveň potvrdili perspektívu členstva pozvaním nových krajín k rokovaciemu stolu. Tento proces ozdravenia umožnili predovšetkým pozoruhodné úspechy kandidátskych štátov, ich silná oddanosť demokracii, vláde zákona a trhovej ekonomike, ale tiež i naše želanie vidieť Európu zjednotenú v mieri.
Už o dva mesiace - vo februári 2000 - sa Rumunsko, Slovensko, Litva, Lotyšsko, Bulharsko a Malta pridajú k spolukandidátom a povedú rokovania. V očiach dánskej vlády je toto rozhodnutie splneným želaním a veľmi vítaným výsledkom dvojročnej vytrvalej práce. Dánsko, pravdepodobne viac než akákoľvek iná krajina EÚ, neustále presadzovalo, aby všetci kandidáti strednej a východnej Európy zasadli k rokovaciemu stolu. Obhajovali sme toto stanovisko v Rade Európy v Luxembursku už v decembri 1997, keď EÚ určila postup rozširovania. Rovnaké stanovisko sme zaujali i v Helsinkách.
Teraz je rozhodnuté viesť rokovania o rozšírení EÚ s 12 kandidátmi. Vieme, kam smerujeme. Kritériá na členstvo sú presne stanovené. Sú rovnaké pre každého. Turecko môže zasadnúť k rokovaciemu stolu, keď splní politické kritériá platné pre všetky kandidátske krajiny. Nové členské štáty by mali využívať rovnaké práva a povinnosti vyplývajúce z členstva. Žiadna krajina si neželá byť druhoradým členom a všetky chcú odstrániť bariéry, ktoré ich rozdeľovali.
Dvanásť krajín teraz smeruje spoločne k rovnakému cieľu. Je to obsažný a dynamický proces. Ale to neznamená, že sa stanú členskými krajinami naraz alebo že niektoré krajiny budú musieť čakať na iné. Práve naopak. Cesta k členstvu je individuálny proces a kandidáti budú postupovať k členstvu svojím vlastným tempom, ktoré bude určené ich vlastnými zásluhami. Pokrok v reforme bude ocenený pri rokovacom stole. Ak sa reforma rozšíri, cesta k udeleniu členstva sa skráti. Medzera medzi kandidatúrou a členstvom môže byť preklenutá len úspešnými reformami. Nakoniec pokrok každej jednotlivej krajiny predurčí, kedy sa stane členom EÚ. Dánska vláda verí, že toto je najlepšia cesta, ako zabezpečiť nestrannosť, priehľadnosť a rovnosť.
Rozšírenie je zodpovednosťou nás všetkých. EÚ však nesie významnú zodpovednosť v zabezpečení tempa rozširovania. Musíme pracovať tak, aby rokovania boli dynamické a zamerané na podstatu. Šesť nových kandidátov pri rokovacom stole musí využívať výhody svojej úrovne pripravenosti pri vedení skutočných rokovaní od samého začiatku. Musíme sa vyhnúť byrokratickým a ťažkopádnym procedúram. Proces musí mať objektívne kritériá. Vedúci činitelia EÚ schválili tieto princípy a toto dáva príležitosť novým kandidátom, aby dobehli tých, ktorí už pri rokovacom stole sú, za predpokladu, že ich úspechy v reformnom procese si to zaslúžia.
Ešte však zostáva dosť práce. Rozširovanie bude vyžadovať i naďalej pozornosť politikov, produktivitu súkromných podnikov, vytrvalosť a tvrdú prácu všetkých. Pokrok možno zaznamenáme už onedlho. Viditeľný a podstatný však bude z hľadiska stredno- a dlhodobého horizontu. Preto nesmieme stratiť zo zreteľa konečný cieľ. Ak by sa totiž stratila dôvera v perspektívu členstva, myšlienka EÚ ako záštity istoty, stability a prosperity sa stane iluzórnou a ľudia sa môžu od Európy odvrátiť. Musíme urobiť maximum, aby sme zvládli tieto obavy. EÚ musí za ne niesť zodpovednosť. EÚ si už teraz určila cieľový termín na ukončenie svojich vlastných príprav. Vedúci činitelia sa v Helsinkách zaviazali uskutočniť ich do konca roku 2002. Členstvo sa môže stať teraz skutočnosťou za predpokladu, že kandidáti dokážu prijať svoje záväzky a práva vyplývajúce z členstva.
Keďže vstupujeme do nového tisícročia, proces rozširovania je správne načasovaný. Dvanásť krajín bude rokovať o svojich podmienkach členstva. Približujú sa k členstvu každá svojím vlastným tempom. Dánsko bude pokračovať v práci, aby rozšírenie bolo čo najpočetnejšie a najrýchlejšie. My dúfame, že budeme môcť privítať prvé nové členské štáty už na samotnom začiatku tisícročia. Veríme v úspešnú Európu.
NIELS HELVEG PETERSEN, minister zahraničných vecí Dánska